Ceny ropy naftowej trzymają się wysoko

12-10-2021 12:42
Notowania ropy naftowej na rynkach finansowych wciąż utrzymują się bardzo wysoko. Wprawdzie dynamika wzrostu nieco wyhamowała, ale WTI pozostaje najdroższa od 2014 roku.
Ceny ropy naftowej trzymają się wysoko

Utrzymujący się wysoki popyt na surowiec, przy niezwiększonej podaży implikuje rosnące ceny surowca. Oba czynniki zdają się być trwałe w krótki terminie. Wysoki popyt determinują obawy o srogą zimę i niskie zapasy surowców energetycznych. Nie bez znaczenia jest wzrost popytu na paliwa, przede wszystkim w Azji.

Po stronie podaży kluczowe są działania OPEC+. Kartel zdecydował się nie zwiększać drastycznie wydobycia w najbliższych miesiącach. Zrzeszenie producentów decyduje się na korzystanie z wysokich cen surowca, w mojej opinii, w celu odrobienia części strat poniesionych w wyniku cięć wydobycia w 2020 roku. 

Niedobór surowa na rynku plus działalność spekulacyjna podbijają wycenę surowca na rynkach finansowych. Z opublikowanych niedawno danych wynika, że liczba długich pozycji na rynku WTI wzrosła o 8 proc., co z pewnością wspierało wzrost ceny. We wtorek cena baryłki WTI rośnie o 0,2 proc., do 80,6 USD. W tym samym czasie baryłka Brent wyceniana jest na 83,6 USD za baryłkę. 

Notowania instrumentu OILWTI, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania instrumentu OILWTI, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.