Burzliwy początek dnia na funcie

02-12-2020 10:52
Sporo sprzecznych emocji przewija się przez rynek funta. Najpierw wzrosty GBP/USD do 1,3440 zapewniły doniesienia, że Wielka Brytania dopuści szczepionkę Pfizera do sprzedaży od przyszłego tygodnia. Nastroje jednak popsuły słowa unijnego negocjatora Barniera, zdaniem którego „może nie dojść do umowy” handlowej brexitu.
GBP/USD - wykres 1D; Źródło: TMSDirect
GBP/USD - wykres 1D; Źródło: TMSDirect

Główny negocjator UE Michel Barnier dziś rano zdawał ambasadorom UE relację z przebiegu negocjacji, a doniesienia sugerują, że UE obawia się, że poszła za daleko z ustępstwami. W rezultacie GBP tąpnął pod 1,3350, wymazując wczorajsze zyski powstałe po informacjach, że negocjacje weszły do „tunelu” (na końcu którego widać światełko) lub są w końcowym etapie.

Podsumowując, karuzela informacyjna trwa i wszystko jest możliwe. Nie pierwszy raz przecieki są sprzeczne. Główne kwestie sporne to prawa połowowe i pomoc publiczna.

Nie rezygnujemy z oczekiwań na porozumienie, choć czas na burzliwe negocjacje jest co najmniej do szczytu UE w dniach 10–11 grudnia. W międzyczasie gdyby doszło do rozmowy brytyjskiego Borisa Johnsona z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen, oznaczałoby to, że negocjacje są prawie zakończone.

Na wykresie dziennym GBP/USD zatrzymuje spadki przed 1,3315, gdzie mniej więcej przebiega słaby opór po szczytach z 11 i 18 listopada. Na 1,3263 wypada dołek z poniedziałku. Biorąc pod uwagę, że rynek dalej wierzy w porozumienie, korekty szybko będą znajdywać świeży popyt. Kluczowym oporem pozostaje 1,3514 po szczycie z grudnia 2019 r.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.