Brak porozumienia w sprawie KPO

27-12-2022 12:57
Na początku czerwca Komisja Europejska przedstawiła Polsce warunki (kamienie milowe), które należy wypełnić aby otrzymać środki z europejskiego Funduszu Odbudowy. W ostatnim czasie minister ds. Unii Europejskiej Szymon Szynkowski vel Sęk złożył projekt sejmowy o sądownictwie w którym są zawarte rozwiązania, które miałyby umożliwić spełnienie wspomnianych warunków.

Kolegium komisarzy KE nawet przyjęło ten projekt ustawy, jednak rząd aby go wdrożyć potrzebuje większości w Sejmie. Główną przeszkodą jest tutaj niechęć do ustępstw ze strony Solidarnej Polski (ugrupowania wchodzącego w skład Zjednoczonej Prawicy). W projekcie jest zawarta m.in. zmiana organu odpowiedzialnego za ,,dyscyplinowanie” sędziów. Dotychczas tą funkcję pełniła Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, a w przygotowanej ustawie miałby to być Naczelny Sąd Administracyjny.

W piątek doszło do spotkania premiera Mateusza Morawieckiego (orędownika potencjalnych zmian) z Zbigniewem Ziobro (prokuratora generalnego i przewodniczącego Solidarnej Polski). Na razie ciężko określić na jakim etapie zakończono negocjacje, jednak wobec tak ważnej sprawy powiedziano, że rozmowy będą kontynuowane.

Notowanie USD/PLN już od dłuższego czas jest w trendzie spadkowym. Jest to jednak w sporej mierze spowodowane słabością USD, sprawa z KPO jest tutaj tylko mniejszym dodatkiem. Po świętach notowanie otworzyło się luką. Jeszcze około 8:00 kurs znajdował się na półrocznym minimum (4,3521). Na otwarcie rynków za to kwotowanie znacznie wzrosło i przekroczyło nawet 4,39.

Wykres kursu USD/PLN; interwał dzienny; źródło: Oanda TMS Brokers

Para EUR/PLN jeszcze przed świętami bardzo naruszała poziom 4,65. Kurs w pewnym momencie był nawet na 4,6355 (zeszły piątek). Od rana natomiast notowanie zyskuje już 0,54 proc. i jest określane na 4,6670.

Wykres kursu EUR/PLN; interwał H4; źródło: Oanda TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.