Borys: "rząd ma narzędzia by bronić PLN". Złoty umacnia się

13-09-2023 13:54
W wywiadzie dla agencji Bloomberg, Paweł Borys - Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju - stwierdził, że polski rząd dysponuje odpowiednimi narzędziami by umocnić złotego. Na skutek tych słuch kurs EUR/PLN spada poniżej 4,62 a USD/PLN pod 4,30. Werbalna interwencja w długim terminie może być niestety niewystarczająca, żeby przywrócić siłę PLN.

Fundamentalnie jesteśmy w innym miejscu. Rynek zaczął mocno wyceniać start cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce. Co prawda oficjalnie nie zostało to zakomunikowane, jednak dyskontowania przez rynek  przyszłych decyzji RPP nie jesteśmy w stanie zahamować. Widać znaczący ruch na kontraktach FRA (na stopę procentowe), które gwałtownie spadają. Pokazują one (w uproszczeniu mówiąc) jakiego poziomu stóp procentowych możemy spodziewać się za 6 miesięcy, za rok lub dłużej. Na rynku brakuje teraz elementów, które mogłyby odwrócić panującą tendencję. Nie spodziewam się, że dynamika przeceny będzie wciąż tak duża. Jednak ostatnie wydarzenia pokazały, w którą stronę zmierzamy na rynku walutowym. Podczas gdy RPP zaczyna luzować (i to mocno), inne banki centralne jeszcze nie zakończyły swoich cykli zacieśniania i istnieje spora szansa, że EBC oraz Fed w tym roku zrobią jeszcze jakiś krok w górę. Pojawia się zatem widoczna, duża dywergencja w polityka monetarnych. Dopiero mocne odejście od dolara będzie mogło wesprzeć PLN. Powrót w najbliższych tygodniach na poziomy, które obserwowaliśmy w sierpniu, będzie trudny do uzyskania.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.