BoE: co zrobią decydenci na "Wyspach"

23-03-2023 11:58
Wczoraj Fed, dziś SNB oraz BoE decydują o stopach procentowych. Szwajcarski Bank mimo problemów w sektorze bankowym podniósł koszt pieniądza o 50 pb. W przypadku Banku Anglii oczekuje się skromniejszej zmiany o 25 punktów bazowych.

Zadanie BoE komplikuje się o tyle, że opublikowane wczoraj dane o lutowej inflacji znów wyraźnie zaskoczyły na plus. Na poziomie 10,4 proc. inflacja(CPI)  w Wielkiej Brytanii ponownie wzrasta; bardziej umiarkowana inflacja, która była obserwowana w ostatnich miesiącach, wydaje się ponownie wątpliwa. W normalnych okolicznościach wskazywałoby to na dalsze agresywne podejście ze strony BoE.

Z drugiej strony, BoE może obawiać się wywierania dodatkowej presji na system finansowy poprzez większe podwyżki stóp. Innymi słowy: może brać pod uwagę względy, które są poza jego odpowiedzialnością za kontrolowanie inflacji.

Brytyjscy decydenci mogą dojść również do wniosku (podobnie jak Fed wczoraj), że ostatnie wydarzenia prowadzą do zacieśnienia warunków kredytowych, a zatem bardziej restrykcyjna polityka pieniężna jest zbędna. Wczorajsza decyzja w USA tworzy precedens, który sugeruje, że BoE zrobi to, co jego "starszy brat" i nie odwoła całkowicie podwyżek stóp, ale wybierze bardziej ostrożne podejście. W takim scenariuszu (jeśli otrzymamy „gołębi” przekaz wówczas GBP może znaleźć się pod presją.

Pamiętajmy, że sektor finansowy odgrywa ważną rolę w brytyjskim systemie gospodarczym. Dlatego tez istnieje duże prawdopodobieństwo, że Bank Anglii zaprezentuje bardzo defensywne podejście.  

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.