Black Friday łagodzi spadek sprzedaży

21-12-2020 10:44
Sprzedaż detaliczna w Polsce w listopadzie spadła o 5,4 proc. m/m po wzroście o 2,3 proc. w październiku. Rynek zakładał silniejszy spadek (prog. -8,9 proc.) w związku z wprowadzonymi restrykcjami i zamknięciem galerii handlowych. Wyprzedaże w ramach Black Friday pod koniec tygodnia złagodziły spadek.
Black Friday łagodzi spadek sprzedaży

W ujęciu rocznym sprzedaż dołuje o 5,3 proc., mocniej od 2,1 proc. spadku w październiku. W ubiegłym miesiącu największy spadek odnotowano w kategorii odzież (-21,9 proc.) i paliwa (-14,7 proc.), co jasno pokazuje wpływ obostrzeń i zamknięcia sklepów. W żadnej kategorii nie odnotowano wzrostu.

Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) – przeciętna miesięczna 2015=100. Źródło: GUS

Po usunięciu wpływu czynników sezonowych sprzedaż byłą niższa tylko o 0,6 proc. względem października, co należy uznać względnie dobry wynik w obliczu panujących warunków związanych z pandemią. Dane sugerują, że polski konsument zdołał się już przyzwyczaić do skutków restrykcji i zamykania sklepów i dostosowuje spełnianie swoich potrzeb zakupowych poprzez inne kanały.

GUS podał także, że produkcja budowlano-montażowa spadła w listopadzie o 4,9 proc. r/r (prog. -5,3 proc.).

Lepsze dane nie znajdują odbicia w złotym, który osłabia się do 4,5180 za euro na fali pogorszenia nastrojów na rynkach zewnętrznych, a także obaw, że NBP może dalej sprzedawać złotego w ramach interwencji walutowych.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.