Banki centralne w natarciu

04-09-2023 11:57
Rozpoczął się wrzesień a to oznacza, że przed nami decyzje głównych banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Instytucje znajdują się na rozdrożu i muszą zdecydować, czy cykl stóp procentowych będzie kontynuowany, czy też może osiągnął już swój szczyt. Rynek bez wątpienia ma nadzieję, że po tygodniach wahań dotyczących oczekiwań, pojawią się jasne informacje na temat tego, jak polityka pieniężna będzie się rozwijać w przyszłości. Kluczowym pytaniem również jest to, kiedy banki centralne zaczną reagować na spowolnieni gospodarcze pierwszymi obniżkami kosztu pieniądza. Już w środę decyzja RPP.

Już jutro rano Ban Rezerw Australii a następnie Bank Kanady w środę rozpoczną kolejny festiwal decyzji. Przyszły tydzień to czas Europejskiego Banku Centralnego (czwartek). Następnie otrzymamy główne danie w postaci decyzji Fedu (20 września), a potem przyjdzie czas na Bank Anglii, SNB, Norges Bank, Riksbank (to wszystko 21.09) i Bank Japonii (22.09).  

Jest mało prawdopodobne aby RBA oraz BoC zaskoczyły. Tu rynek oczekuje brak zmian i ogłoszenie pauzy w decyzjach. Ciekawiej może być w przypadku innych instytucji. Tak czy inaczej zmienność na rynku FX powinna być z każdym tygodniem nieco większa.

Już w tę środę o stopach procentowych będzie decydować Rada Polityki Pieniężnej. Konsensus rynkowy zakłada obniżkę o 25 punktów bazowych z poziomu 6,75 proc. do 6,5 proc. Rynek może jednak rozczarować się, ponieważ inflacja jak na razie w Polsce nie jest jednocyfrowa, a to był warunek NBP do tego aby dokonać cięć na stopach.

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.