Bank Anglii: kolejna podwyżka?

17-03-2022 10:42
Zdecydowana większość analityków ankietowanych przez Bloomberga spodziewa się, że Bank Anglii podniesie dziś swoją główną stopę procentową o 25 bps do 0,75%.
Bank Anglii: kolejna podwyżka?

To co przemawia za ruchem w górę na stopach to wysoka inflacja, ożywienie gospodarcze oraz napięty rynek pracy. Gdyby BoE nie podniósł swojej głównej stopy procentowej, bez wątpienia nadszarpnęłoby to jego wiarygodność. Bank obawia się wystąpienia niebezpiecznej spirali płacowo-cenowej. Walka z inflacją wydaje się mieć najwyższy priorytet dla decydentów.

Oczywiście wojna na Ukrainie niesie ze sobą pewne niewiadome. Jednak główne ryzyko polega na tym, że presja inflacyjna może nadal rosnąć. Oznacza to, że pytanie, które się nasuwa  nie brzmi: czy BoE podniesie dziś stopy, ale czy ruch będzie wynosił 25 bps. czy może 50 bps. Na ostatnim posiedzeniu na początku lutego czterech z dziewięciu członków opowiedziało się za większą podwyżką (50 bps.)

Z pewnością ruch większy od oczekiwań rynkowych wsparłby mocniej funta szterlinga. Mniejsza zmiana powinna również wpłynąć na aprecjację, jednak będzie ona wówczas nieco ograniczona. Brak zmian spowoduje osłabienie GBP.

Główna stopa procentowa, inflacja CPI oraz stopa bezrobocia, Wielka Brytania, źródło: Bloomberg

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
72% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.