Awersja do ryzyka zdominowała rynek

19-07-2021 11:35
Na starcie nowego tygodnia obserwujemy zdecydowaną awersją do ryzyka. Tryb riks-off nie oszczędza żadnej klasy instrumentów. Jednym z powodów są doniesienia agencji prasowych o rozprzestrzenianiu się wariantu delta koronawirusa.
Awersja do ryzyka zdominowała rynek

O obawach przed rozprzestrzenianiem wariantu Delta najlepiej świadczą działania władz Australii, które wydłużają lockdown w części prowincji, aby stłumić rozwój epidemii. Pomimo, iż dane z Wielkiej Brytanii są relatywnie optymistyczne (48 tys. nowych chorych i jedynie 25 zgonów), to nie wszystkie kraje posiadają tak wysoki stopień wyszczepienia, który chroni przed ciężkim przebiegiem choroby. Przy braku publikacji wspierających rajd ryzyka inwestorzy zwracają większą uwagę na negatywne doniesienia i wykorzystują je do schłodzenia nastrojów. Z zainteresowaniem należy przyglądać się zniesieniu restrykcji w Wielkiej Brytanii. Reakcja epidemii po pełnym luzowaniu może determinować zachowania władz w innych krajach Europy.

EUR/USD cofa się w okolice 1,1770. Tradycyjny barometr ryzyka na FX, waluty z antypodów, zaliczają wyraźną korektę. AUD/USD cofa się do 0,7355, a kiwi oscyluje wokół 0,6965.

Pogorszenie nastrojów wśród inwestorów nie oszczędza rynku akcji. Cena kontraktu na DAX cofa się o 1,7 proc. Notowania terminowe indeksów amerykańskich również podążają na południe. US500 zniżkuje o 0,7 proc.

Notowania instrumentu EUR/USD, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
75% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.