Aktualna sytuacja na EUR/USD

28-09-2022 10:30
Bankierzy centralni Fed nadal nie pozostawiają wątpliwości, że walka z inflacją za pomocą agresywnych podwyżek stóp procentowych pozostaje ich głównym priorytetem. Oczywiście oni również widzą ryzyka dla gospodarki, ale ostatnie publikacje danych dają rynkom finansowym niewiele powodów do kwestionowania determinacji Fed. Na przykład zaufanie konsumentów we wrześniu było zaskakująco silne. Z kolei sytuacja sytuacja gospodarcza w strefie euro jest niepokojąca. PMI we wrześniu jeszcze bardziej spadły, a indeks ifo dynamicznie pogorszył się. Mamy wiele sygnałów, że Europa szybciej wejdzie w recesję.
Aktualna sytuacja na EUR/USD

W tym tygodniu zaplanowanych jest wiele wystąpień bankierów centralnych. Wczoraj wspierające dla USD mogły być słowa Neel Kashkari, który powiedział, że „Fed porusza się bardzo agresywnie, a tempo zacieśniania jest odpowiednie”. Powtórzył, że Fed jest zaangażowany w przywracanie stabilności cen, ale uznał też, że istnieje ryzyko przesadzenia. Prezes Fed z Minneapolist uważa, że Rezerwa Federalna musi zacieśniać politykę dopóki nie pojawią się przekonywujące dowody na to, że inflacja bazowa osiągnęła szczyt i jest na dobrej drodze do spadku. Również na temat polityki monetarnej wypowiedział się James Bullard. Uznał on, że „Fed właśnie wszedł na restrykcyjne terytorium, ale być może będzie potrzebował pozostać przy wysokich stopach dłużej, aby upewnić się, że inflacja jest pod kontrolą”. Słowa Evansa z nowojorskiego Fed-u również brzmiały jastrzębio. Dziś nad ranem polskiego czasy głos zabrała Mary Daly z San Francisco. Podkreśliła ona, że amerykański bank centralny jest zdecydowany w kwestii obniżenia wysokiej inflacji, ale chce też zrobić to tak delikatnie, jak to możliwe, by nie wpędzić gospodarki w spowolnienie. Na dziś zaplanowane są kolejne wystąpienia. Ponownie głos zabierze Powell oraz Bullard. Dodatkowo dojdzie komentarz Bowmana oraz Bostica.

Zielone światło do zacieśniania warunków polityki monetarnej dały wczorajsze dane. Indeks zaufania konsumentów Conference Board okazał się lepszy od prognoz i wyniósł 108 pkt. Również sprzedaż nowych domów zaskoczyła pozytywnie.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja gospodarcza w strefie euro. PMI we wrześniu jeszcze mocniej obniżyły się, a indeks klimatu biznesowego ifo dosłownie się załamał. Wszystko wskazuje na to, że recesja na Starym Kontynencie jest blisko.

To, że EBC mimo wszystko musi dalej zacieśniać politykę pieniężną, podkreślą zapewne dane o inflacji, które mają pojawić się w tym tygodniu. Jednak mimo jastrzębich komentarzy ze strony EBC, słaby rozwój gospodarczy będzie prawdopodobnie nadal budził wątpliwości wśród uczestników rynku co do tego, w jakim stopniu bank centralny będzie skłonny do dalszego podnoszenia stóp procentowych.

USD umocnił się dziś nad ranem a kwotowanie EUR/USD spadło w okolice dołka z 26 września. Minima te nawet zostały lekko przełamane. Dolar jest mocno „wykupiony”. To nie ulega wątpliwości. Za nami tydzień notorycznych spadków głównej pary walutowej. Przynajmniej lekkie odreagowanie powinno pojawić się niebawem. 

Kurs EUR/USD zbliżył się znacznie do dolnej bandy kanału spadkowego, w którym znajduje się mniej więcej od lutego. To techniczne wsparcie może być początkiem odbicia (być może tylko krókoterminowego) głównej pary walutowej. Wchodząc w większe szczegóły AT widać, że oscylator stochastyczny znajduje się w dolnym terytorium wahań, co dodatkowo wysyła sygnał zbliżającej się korekty technicznej. 

Wykres EUR/USD, interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
74% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.