Wybory w USA - na czym stoimy?

Flesz   •   04-11-2020 14:14
W wyścigu prezydenckim każdy wynik jest jeszcze możliwy. Nierozstrzygnięty jest podział głosów w „battleground states”: Wisconsin, Michigan, Pensylwania, Karolina Północna, Georgia i w Nevadzie. Biden zaczyna zyskiwać w Wisconsin i Nevadzie wraz z przeliczeniem głosów listownych. Jeśli wygra, należy się liczyć z kontestowaniem wyniku przez Trumpa.
Wybory w USA - na czym stoimy?
  • Według Fox News Joe Biden może liczyć na 238 głosów elektorskich, a Donald Trump na 213. Do zwycięstwa potrzeba 270.
  • Kilka kluczowych stanów wciąż liczy głosy, co przede wszystkim może mieć wpływ na wynik wyborów prezydenckich. Izba Reprezentantów i Senat najprawdopodobniej pozostaną z aktualnymi większościami odpowiednio Demokratów i Republikanów. Scenariusz „błękitnej fali” jest wyeliminowany.
  • Nevada (6 głosów elektorskich) przerwała liczenie głosów do jutra do godziny 18 polskiego czasu.  Aktualny wynik: 49,33 proc. dla Bidena vs 48,69 proc. dla Trumpa. Do przeliczenia pozostały głosy listowne z Dnia Wyborów i napływające w kolejnych dniach. W Dniu Wyborów nie można było głosować osobiście, więc niezliczone głosy nie mają przechylenia w stronę Demokratów.
  • W pozostałych stanach można było składać na oba sposoby, jednak raporty sugerowały, że Demokraci w przeważającej większości preferowali głosowanie listowne. To skutkuje wstępną przewagą poparcia dla Trumpa przy zliczaniu głosów z urn. Widać to w Michigan, Pensylwanii i Wisconsin, gdzie komisje nie mogły rozpocząć zliczać głosów listownych przed Dniem Wyborów. Wraz z kolejnymi aktualizacjami danych cząstkowych, różnice w poparciu zmniejszają się.
  • Wisconsin może podać ostateczne wyniki jeszcze dziś (pierwotnie mówiło się o terminie po 12 polskiego czasu). Obecnie Biden prowadzi o 0,7 pkt proc.
  • Michigan ma skończyć liczenie „wieczorem” czasu lokalnego – gdzieś nad ranem w czwartek w  Polsce.
  • Pensylwania i Karolina Północna może przyjmować głosy listowne do piątku, o ile stempel wskazuje na wysłanie koperty najpóźniej 3 listopada.
  • Jeśli dziś Biden wygra w Wisconsin, a w nocy zdobędzie Michigan, wciąż będzie potrzebował Nevady do zdobycia 270 głosów elektorskich.
  • Po zeszłotygodniowej redukcji ryzyka na rynkach pozycjonowanie pod wynik wyborów zostało mocno ograniczone. Nawisem pozostaje wczorajszy rajd pod oczekiwania „błękitnej fali”. To sugeruje, że w przypadku kontestowanego wyniku negatywna reakcja rynków powinna być względnie wyważona. To przede wszystkim ogranicza skalę spadku rynku akcji, w przeciwnym wypadku zwycięstwo każdego kandydata wspiera wzrosty indeksów.
  • USD początkowo zyskiwał na odreagowaniu wtorkowej przeceny związanej z oczekiwaniami „błękitnej fali”. Ruch ten jednak zaczął być odwijany wraz z doniesieniami o przewadze Bidena w Wisconsin i wzroście szans na wygranie wyborów. Szanse u bukmacherów przez cały dzień falują, aktualnie wskazują na większe prawdopodobieństwo wygranej Bidena.
  • Donald Trump przemawiał rano, ogłaszając się zwycięzcą (w oparciu o cząstkowe wyniki) i nakazał przerwanie liczenia, grożąc zaskarżeniem wyniku do Sądu Najwyższego. To podniosło ryzyko kontestowania wyniku i przejściowo wprowadziło nieco zamieszania na rynkach.
  • Obecnie nie widać, aby rynek wyceniał ryzyko kontestowania wyniku wyborów, co pozostaje potencjalnym impulsem do pogorszenia nastrojów. Jednak biorąc pod uwagę, że Trump dziś wygłosił swoje stanowisko, a ewentualna wygrana Bidena nie zostanie ogłoszona wcześniej jak jutro, rynki teoretycznie mogą mieć 24 godziny niezagrożonego risk-on (pod warunkiem, że Biden wygra w Wisconsin i Michigan).
Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.