Wszystko na raz

W ciągu jednej nocy inwestorzy zaliczyli karuzelę doniesień prasowych. Zaczęło się od informacji, że rozmowy grup roboczych przed oficjalnymi negocjacjami nie przyniosły postępów, stąd chińska delegacja z wicepremierem Liu He na czele może nawet nie chcieć zostać na piątkową rundę rozmów. Dodatkowo pojawiły się informacje, że chińska delegacja nie chce poruszać kluczowych kwestii, m.in. dostępu do technologii. Potem jednak potwierdzono, że wicepremier Liu zostanie na piątek, a pozytywny ton został wzmocniony doniesieniami, że USA rozważa pakt kursowy jako część częściowego porozumienia, a prezydent Trump ma pozwolić niektórym amerykańskim firmom na dostarczanie podzespołów dla Huawei. W efekcie obserwujemy rwany handel pośrednio wynikający z faktu, że spora część uczestników rynku wciąż trzyma się na uboczu, czekając na konkrety. Stąd osobiście staram się nie wyciągać wniosków z krótkoterminowych ruchów. Powtórzę, nawet jeśli usłyszmy o częściowym porozumienie i rynki zareagują pozytywnie, nie ma gwarancji, że ruch będzie trwały. Jeżeli w spornych kwestiach dalej nic się nie zmieni (a się nie zmieni), to zawsze pozostanie powód do eskalacji konfliktu w przyszłości. Szczególnie gdyby postanowienia po rozmowach z jakiegoś powodu nie spodobałyby się prezydentowi Trumpowi. Wydaje mi się bezcelowym rozważnie w tym miejscu, co mogłoby stać się powodem do zmiany zdania Trumpa. Skoro potrafi on uzasadnić wycofanie wsparcia wojskowego dla Kurdów w Syrii tym, że Kurdowie nie pomogli Amerykanom podczas działań w Normandii w czasie II Wojny Światowej, zawsze może się znaleźć uzasadnienie ochłodzenia stosunków z Chinami.
Dziś rano wymowa rynków jest mieszana. Indeksy w Europie dołują, złoto trzyma się mocno ponad 1500 USD/oz, ale na FX widać presję na USD z korzystnym wynikiem dla ryzykownych AUD, NZD i NOK. EUR/USD w końcu przebija się przez 1,10, co częściowo sugeruje, że rynek szuka okazji, by skorzystać na ewentualnym progresie z rozmów USA-Chiny. W ciągu doniesienia z Waszyngtonu będą na pierwszym planie, ale dodatkowych emocji mogą dostarczyć minutki z ostatniego posiedzenia EBC. Dla EUR kotwicą są oczekiwania, że bank centralny jest otwarty do rozszerzenia ekspansji monetarnej, by reagować na pogarszające się perspektywy gospodarce. Ale w Radzie Zarządzającej EBC nie brakuje głosów sprzeciwu przed pompowaniem QE i obniżkami stóp procentowych. Jeśli protokół wskaże, że opór jest silny, rynek może ukrócić swoje gołębie oczekiwania. A to oznacza dodatkowe paliwo dla wzrostów EUR/USD.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne