Wiele hałasu o niczym

Poranne   •   30-09-2020 10:08
Wyczekiwana pierwsza debata prezydencka w USA finalnie nie rozjaśniła obrazu w kluczowych kwestiach związanych z wyborami, a jedynie ugruntowała niepewność o uszanowanie wyniku wyborów przez Donalda Trumpa. Nerwowość jest bardziej odczuwalna na rynku akcji, podczas gdy FX sugeruje umiarkowany risk-off.
Wiele hałasu o niczym

Pierwsze debaty prezydenckie w przeszłości zwykle pomagały kandydatowi goniącemu lidera zniwelować różnice w sondażach. Wyjątkiem był rok 2016, kiedy po pierwszej debacie przewaga Clinton nad Trumpem wzrosła. Donald Trump lubi być wyjątkowy i także po dzisiejszej debacie nie zamierza wrócić do historycznych schematów. „Merytoryczna” to epitet, który trudno zastosować do scharakteryzowania debaty. Było wiele krzyków, przerywania wypowiedzi i wyzwisk. Pod kątem oceny kształtu przyszłej polityki Białego Domu nie dowiedzieliśmy się niczego i w tym kontekście debata jest neutralna dla rynków. W pewnym sensie małymi zwycięzcami mogą być rosyjski rubel i chiński juan, gdyż temat wpływu Moskwy i Pekinu na wybory oraz sankcji i zaostrzania stosunków handlowych przeszedł bokiem. Mimo to ogólny efekt debaty na rynki jest negatywny, gdyż prezydent Trump potwierdził obawy inwestorów, że uzna łatwo wyniku wyborów, który wskazywałby na jego przegraną. Trump powtórzył swoje wątpliwości o podatność na fałszerstwo głosów przesłanych pocztą i zasugerował, że Sąd Najwyższy może ostatecznie być zaangażowany w rozstrzygnięcie wyniku. Generalnie uczestnicy rynku wiedzą tyle samo, ile wiedzieli przed debatą – jest bardzo mało prawdopodobne, aby 4 listopada, tj. następnego dnia po dacie wyborów będziemy znali zwycięzcę. W rezultacie data wygaśnięcia niepewności związanej z wyborami pozostaje płynna, a to będzie hamować apetyt na ryzyko.

Zmienność stała się wizytówką walut rynków wschodzących. Po fatalnym starcie tygodnia w wykonaniu złotego i podejściu EUR/PLN pod 4,60, wczoraj polska waluta dynamicznie zyskała na wartości na fali poprawy rynkowych nastrojów i odwróceniu trendu aprecjacyjnego dolara. I tyle. Osobiście jestem zdumiony szukaniem przyczyny umocnienia złotego w komentarzach członka RPP Eugeniusza Gatnara, który wzywał do normalizacji polityki pieniężnej od przyszłego roku z uwagi na negatywne efekty uboczne niskich stóp procentowych. Po pierwsze, apel Gatnara nie jest niczym nowym i pojawiał się w jego wypowiedzi na początku września. Po drugie, choć Gatnar nie jest jedynym członkiem Rady o jastrzębich poglądach, obóz ten wciąż stanowi mniejszość przy jasnym gołębim stanowisku prezesa NBP Adama Glapińskiego. Dyskusja w Radzie na temat podwyżek stóp procentowych może być z każdym posiedzeniem coraz gorętsza, ale póki nie znajdzie się aż sześciu członków przeciwko prezesowi Glapińskiemu, stopy procentowe pozostaną niezmienione co najmniej przez cały przyszły rok. A może i dłużej - pierwszej podwyżki spodziewamy się w trzecim kwartale 2022 r. W efekcie wiązanie siły złotego z jastrzębimi komentarzami z Rady ma taki sam sens, jak wcześniejsze tłumaczenie słabości waluty sporami w koalicji rządzącej.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.