Wiele hałasu o nic

Poranne   •   08-04-2019 09:54
Piątkowy raport z rynku pracy USA nie dał argumentów ani za obniżkami, ani za podwyżkami stóp procentowych Fed, co blokuje dolara w miejscu. Dane pomagają w rozwijaniu się rajdu ryzyka, ale potrzeba więcej pozytywnych odczytów z globalnej gospodarki, a bez tego inwestorzy zachowają ostrożność. Tydzień zaczyna się ubogim kalendarzem, co pozwoli na spokoje przygotowanie na ciekawsze wydarzenia w dalszej części tygodnia.
Wiele hałasu o nic

Raport z rynku pracy pokazał, że w marcu zatrudnienie wróciło na ścieżkę silnych wzrostów (196 tys.) i potwierdziło, że lutowe załamanie (33 tys.) było zdarzeniem jednorazowym obciążonym wpływem pogody. Spowolnienie tempa wzrostu z przełomu roku widziane w innych danych okazuje się przejściowym zjawiskiem i teraz obawy o zmierzanie ku recesji powinny osłabnąć. Z drugiej strony pomimo poprawy w zatrudnieniu nie nasila się presja palcowa (spadek z 3,4 proc. do 3,2 proc. r/r), a w rezultacie można być spokojnym o (płaską) ścieżkę inflacji. W rezultacie w danych nie ma silnych argumentów za dalszym łagodzeniem polityki monetarnej, ale też brakuje uzasadnienia dla powrotu po zacieśniania. Fed może dalej cierpliwie obserwować, jak będzie rozwijać się sytuacja w kraju i za granicą. Szkoda tylko, że prezydent USA Donald Trump nie pozwala w spokoju cieszyć się dobrymi informacjami z gospodarki i dalej (ostatnio w piątek) nawołuje do obniżek stóp procentowych, a nawet od powrotu luzowania ilościowego. Jakkolwiek w obecnych warunkach nie ma na to szans, bez wątpienia komplikuje to przyszłą politykę Fed. Jeśli perspektywy ekonomiczne się pogorszą, Fed będzie trudno pozbyć się łatki bycia na usługach Białego Domu. Z kolei w przeciwnym scenariuszu (i teraz po lepszych danych), rynek będzie umacniał przekonanie, że gołębi Fed będzie ociągał się z kolejną podwyżką, by nie rozgniewać Trumpa.

Biorąc to wszytko pod uwagę, ogólnie pozytywny wydźwięk NFP nie pomaga USD, za to sprzyja rajdowi ryzykownych aktywów, nawet jeśli w ostatnich kilkunastu godzinach za bardzo tego nie widać. Bierze się to z tego, że podtrzymanie solidnego ożywienia w USA jest tylko jednym z elementów układanki. Powtórzę moje słowa z piątku - do pełni szczęścia potrzeba trwałości odbicia w danych w Chinach i strefie euro, zakończenia sporu handlowego USA-Chiny i rozwiązania kwestii brexitu. Póki rozstrzygnięcia w tych tematach nie będą jednoznaczne, inwestorzy pozostaną ostrożni. Na starcie nowego tygodnia nie mamy świeżych impulsów, co skłania do przestoju, a w niektórych miejscach do korekcyjnego cofnięcia. Wbrew wcześniejszym spekulacjom, zeszłotygodniowe rozmowy nie przyniosły ustalenia terminu szczytu prezydentów USA i Chin, by sfinalizować negocjacje handlowe. Na froncie brexitu wciąż nie wiemy, czy i kiedy premier Theresa May zawrze sojusz z liderem opozycyjnej Partii Pracy Jeremym Corbynem i przedstawi nowe porozumienie zdolne zebrać większość głosów w Izbie Gmin. May ma nadzieję uzyskać zgodę od unijnych liderów na przedłużenie procesu brexitu do 30 czerwca, choć są głosy (m.in. z Francji), które nie są przychylne Wielkiej Brytanii. May musi zdążyć przed szczytem UE 10 kwietnia, więc w ciągu najbliższych dni można się spodziewać bogatej oprawy komentarzy i przecieków.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.