W RPP mamy dużą niespójność

W RPP widoczny jest rozłam poglądów. Glapiński wypowiedział się w tonie mocno „jastrzębim” reprezentując oficjalnie stanowisko Rady. Jednak nie wszyscy są podobnego zdania co do tego jak powinna kształtować się przyszła ścieżka stóp procentowych w Polsce. Cezary Kochalski w rozmowie z Bloombergiem podkreślił, że cięcia powinny być poważnie rozważane, a pierwsza redukcja powinna odbyć się wiosną przyszłego roku. Ludwik Kotecki poszedł jeszcze dalej twierdząc, że słowa Prezesa nie odzwierciedlają poglądów całej RPP i będzie on chciał wpłynąć na to aby rozpocząć dyskusję o luzowaniu warunków monetarnych w marcu. Zdecydowanie „gołębio” wypowiadali się również Henryk Wnorowski oraz Przemysław Litwiniuk.
Przechodząc do konkretów. Inflacja w Polsce w ujęciu miesiąc do miesiąca przyspieszyła do 0,4 proc. co powoduje, że oczywiście należy zachować ostrożnościowe podejście. W relacji rok do roku otrzymaliśmy dynamikę mniejszą niż miesiąc wcześniej na poziomie 4,6 proc. Pamiętajmy jednak, że odmrożenie cen energii nastąpi dopiero w IV kwartale 2025 roku, kiedy będziemy znajdować się w środowisku niższej inflacji. Do tego trend w regionie jest zdecydowanie skierowany na luźniejsze warunki finansowania. Rosnący dysparytet stóp powinien być dodatkowym powodem tego, że w przyszłym roku koszt pieniądza zostanie obniżony.
Notowania EUR/PLN znajdują się w strefie newralgicznej. Jest nią horyzontalne wsparcie techniczne wyznaczone przez tegoroczne minima (kwiecień, maj, lipiec, wrzesień) 4,25-4,26. W relacji do dolara amerykańskiego PLN jest mocniejszy w porównaniu do ekstremów widzianych w listopadzie ale do dołków z sierpnia oraz września (3,80-3,81) kursowi USD/PLN (4,05) brakuje dość sporo.
Dziś rano inny bank centralny decydował o parametrach polityki pieniężnej. W Australii stopy procentowe pozostały na poziomie 4,35 proc. Ton komunikatu towarzyszącego tej decyzji był zauważalnie bardziej łagodny, co spowodowało znaczące osłabienie AUD w pierwszej reakcji rynku. To co mogło zdecydować o deprecjacji AUD-a to fakt, że RBA przyznał, że rozwój gospodarczy jest słabszy od prognoz co przemawia za luźniejszymi warunkami w przyszłości. Bank centralny zmienił sformułowanie dotyczące inflacji. Instytucja aktualnie wyraża większą pewność, że będzie ona w sposób trwały kierować się w stronę środka przedziału dopuszczalnych wahań (2-3 proc.). Miesiąc wcześniej bank podkreślał ,że to musi się zmienić, żeby można było mówić o cięciach stóp. Rynek będzie teraz uważnie obserwował dane (rynek pracy, CPI) w nadchodzących tygodniach, aby oszacować, czego można się spodziewać w lutym.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne