W końcu korekta na Wall Street

Poranne   •   19-08-2021 09:52
Rynek po raz kolejny przeanalizował protokół z posiedzenia Fed, które miało miejsce 27-28 lipca. Inwestorzy szukali jakichkolwiek wskazówek, jak daleko opinia wśród urzędników FOMC przesunęła się w kierunku podwyżek stóp procentowych. No i chyba udało się coś znaleźć, bo dolar uległ aprecjacji a indeksy giełdowe wykonały ruch w dół.
W końcu korekta na Wall Street

Z wczorajszych „minutek” FOMC wynika, że większość członków FOMC oceniła, że jeśli gospodarka będzie rozwijać się zgodnie z ich przewidywaniami to wówczas rozpoczęcie zmniejszenia tempa zakupów aktywów z rynku w tym roku będzie właściwą decyzją. Fed uznał kryterium dalszego istotnego postępu za spełnione w przypadku celu stabilności cen. Jeśli chodzi o drugi warunek, czyli rynek pracy, sytuacja jest bliska celu maksymalnego zatrudnienia. Protokół odzwierciedla ostatnie jastrzębie komentarze osób zasiadających w FOMC, gdzie było słychać głosy o rozpoczętej debacie oraz o tym, że do połowy 2022 roku QE ma zostać wygaszone. Protokół nie przyniósł tak naprawdę zbyt wielu nowych informacji a jedynie potwierdził wcześniejsze spekulacje rynkowe. Z pewnością więcej dowiemy się po wrześniowym posiedzeniu. Wówczas Fed pokaże swoje projekcje oraz będziemy mogli spojrzeć na wykres kropkowy (dot plots), pokazujący jak rozkładają się głosy członków FOMC w kwestii podwyżek stóp procentowych. 

Oznacza to jedno, że rynek mimo wszystko będzie spoglądał na napływające na bieżąco dane z gospodarki USA i nie bez znaczenia będzie również miał rozwój sytuacji z wariantem Delta. Istnieje pewnego rodzaju ryzyko, że Fed może zmienić swoje dotychczasowe nastawienie, ale sytuacja musiałaby drastycznie ulec pogorszeniu. Sam Powell we wtorkowym wystąpieniu daje małe prawdopodobieństwo na to, żeby 4 fala wpłynęła znacząco na globalne ożywienie. Oby się nie mylił. 

EUR/USD wykonał kolejną falę spadkową. W pierwszej reakcji widzieliśmy chwilowe wzrosty (chwilę po 20:00). Handel nocny przyniósł jednak aprecjację USD. Aktualnie EUR/USD jest na poziomie 1,1675. Złamanie poziomu 1,17 oznacza dość silny, techniczny sygnał sprzedaż. Kolejnym przystankiem jest poziom 1,16 – minima z września i listopada 2020. 

Wall Street zareagowała w sposób w jaki można było się wcześniej spodziewać. „Tapering” to zła informacja dla rynku akcyjnego. SP500 zniżkował o 1,07 proc., Nasdaq stracił 0,97 proc., przemysłowy Dow Jones znalazł się niżej o 1,08 proc. Bliskość historycznych szczytów oczywiście potęgowało ryzyko korekty, która właśnie się materializuje. Kontrakt oparty o indeks Nasdaq przełamał trwale linię szyi potencjalnej formacji RGR, o której w ostatnim czasie pisałem na łamach serwisu TMS Nonstop. Barierą techniczną wydaje się  być w tym momencie poziom 14 450 pkt. (dołek z 19 lipca). Spadki nie powinny dziwić. Tak naprawdę większej korekty nie widzieliśmy od maja. RGR to oczywiście pewnego rodzaju przesłanka, która raczej nie odwróci trendu. Formacja dała jedynie wcześniejszy sygnał rozpoczynającej się korekty. 

Wydarzenia za oceanem osłabiły PLN. W relacji do euro złoty jest kwotowany po 4,5720 a do dolara po 3,9160. Para USD/PLN znajduje się na oporze technicznym. Trwałe przełamanie 9,92 otwiera drogę w kierunku 3,98. Nie spodziewam się jednak, że ten poziom zostanie szybko osiągnięty, bo działania Fed-u mogą wpłynąć na decyzje NBP, który również zacznie w końcu wysyłać sygnały normalizujące krajową politykę monetarną. 

Wykres US100 (CFD NASDAQ), interwał dzienny, źródło: TMS Brokers

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.