Trump vs Harris: polityka fiskalna

Specjalne   •   16-10-2024 11:58
W trwającej kampanii prezydenckiej zarówno Kamala Harris, kandydatka Demokratów, jak i Donald Trump, kandydat Republikanów, przedstawiają nowe propozycje dotyczące ulg podatkowych, które mają na celu zdobycie głosów wyborców. Obie strony składają obietnice, które mogą przynieść korzyści różnym grupom społecznym, jednak ich wprowadzenie może napotkać opór w Kongresie, tak jak miało to miejsce z niektórymi propozycjami prezydenta Joe Bidena, nawet gdy jego partia kontrolowała zarówno Izbę Reprezentantów, jak i Senat.
Trump vs Harris: polityka fiskalna

Propozycje Kamali Harris:

Kamala Harris przedstawia szereg propozycji mających na celu wsparcie rodzin o niższych dochodach oraz osób potrzebujących. Wśród nich znajdują się:

1. Przedłużenie ulg podatkowych z 2017 roku dla osób zarabiających mniej niż 400 tysięcy dolarów rocznie. Ta ulga, wprowadzona pierwotnie przez Donalda Trumpa, wygasa w przyszłym roku, ale Harris chce, by osoby o średnich i niskich dochodach mogły nadal korzystać z niższych stawek podatkowych.

2. Zwiększenie ulgi podatkowej na dzieci z obecnych 2,000 USD do 3,600 USD, a dla rodzin z dziećmi poniżej pierwszego roku życia ulga wynosiłaby nawet 6,000 USD. To znaczące wsparcie finansowe dla rodzin z małymi dziećmi.

3. Zwolnienie napiwków z podatku dochodowego, choć pozostawienie obowiązku płacenia podatków na ubezpieczenie społeczne. Jest to gest skierowany głównie do pracowników sektora usług, którzy często polegają na napiwkach jako głównym źródle dochodu.

4. Rozszerzenie ulgi podatkowej dla osób o niskich dochodach (Earned Income Tax Credit, EITC), co ma na celu dalsze wspieranie najbiedniejszych pracowników.

5. Utrwalenie ulg podatkowych związanych z Affordable Care Act (ACA), czyli wsparcia, które pomaga osobom o niższych dochodach pokryć koszty ubezpieczenia zdrowotnego.

6. Zwiększenie ulg podatkowych dla nisko dochodowych mieszkań oraz wprowadzenie kredytów na wsparcie budowy i rehabilitacji nowych domów, co ma pomóc rozwiązać problem dostępności tanich mieszkań.

7. Kredyt podatkowy dla pierwszych nabywców domów w wysokości 25 tysięcy dolarów. Ta ulga ma ułatwić zakup domu osobom, które wcześniej nie miały na to szans.

8. Podniesienie ulgi na koszty założenia nowego biznesu z 5 tysięcy do 50 tysięcy dolarów, co ma pomóc nowym przedsiębiorcom w rozpoczynaniu działalności.

 

Propozycje Donalda Trumpa:

Z kolei Donald Trump skupia się na kontynuacji polityki, którą wprowadził jako prezydent, ale dodaje również nowe elementy skierowane do różnych grup. Wśród jego propozycji znajdują się:

1. Stałe przedłużenie ulg podatkowych z 2017 roku, które są na razie tymczasowe i wygasną w 2025 roku. Trump chce, aby zarówno osoby fizyczne, jak i korporacje mogły nadal korzystać z niższych stawek podatkowych.

2. Zniesienie podatku od napiwków, co miałoby całkowicie wyeliminować opodatkowanie dochodów uzyskiwanych w formie napiwków, zapewniając większe wynagrodzenie pracownikom branży usługowej.

3. Zniesienie podatku od świadczeń z Social Security, co byłoby korzystne dla emerytów, którzy obecnie muszą płacić podatek od części swoich świadczeń.

4. Zwiększenie ulgi podatkowej na dzieci do 5,000 dolarów, co było zaproponowane przez jego kandydata na wiceprezydenta, J.D. Vance’a, choć sam Trump nie zajął jeszcze jednoznacznego stanowiska w tej sprawie.

5. Ulga podatkowa na „główne wydatki związane z noworodkiem”, co miałoby wspierać rodziny z nowymi dziećmi, a także może obejmować koszty związane z in vitro, co Trump wcześniej rozważał.

6. Obniżenie podatku korporacyjnego do 15%, ale tylko dla firm, które produkują swoje towary w Stanach Zjednoczonych. To ma na celu wspieranie krajowej produkcji.

7. Zniesienie podatku od nadgodzin, co byłoby korzystne dla pracowników pracujących więcej niż standardowe 40 godzin tygodniowo.

8. Zniesienie limitu 10 tysięcy dolarów na odliczenie podatków stanowych i lokalnych (SALT), co wpłynęłoby na osoby mieszkające w stanach o wysokich podatkach.

9. Zniesienie podwójnego opodatkowania Amerykanów mieszkających za granicą, co miałoby ułatwić życie Amerykanom prowadzącym działalność lub mieszkającym poza krajem.

10. Ulga podatkowa na zakup domowych generatorów oraz odliczenie odsetek od kredytów na samochody, co miałoby wspierać gospodarstwa domowe inwestujące w bezpieczeństwo energetyczne i transport.

Koszty propozycji:

Zarówno propozycje Harris, jak i Trumpa wiązałyby się z ogromnymi kosztami dla budżetu federalnego. Według szacunków Komitetu Odpowiedzialnego Budżetu Federalnego (CRFB), plan Trumpa kosztowałby ponad 9 bilionów dolarów w ciągu 10 lat. Na tę sumę składałyby się stałe ulgi podatkowe z 2017 roku, zniesienie podatku od napiwków, nadgodzin i świadczeń z Social Security, a także ulgi dla krajowych producentów.

Z kolei propozycje Harris kosztowałyby ponad 5 bilionów dolarów w ciągu dekady. Jej plan obejmuje przedłużenie ulg podatkowych z 2017 roku dla osób o średnich i niższych dochodach, zwiększenie ulg na dzieci i EITC, stałe ulgi ACA, kredyty dla nabywców domów i zwolnienia podatkowe dla napiwków.

Propozycje na pokrycie kosztów:

Oboje kandydaci przedstawili również sposoby na pokrycie kosztów tych ulg. Trump zaproponował wprowadzenie uniwersalnego cła na towary importowane, które wyniosłoby do 20%, a w przypadku produktów z Chin nawet 60%. CRFB szacuje, że mogłoby to przynieść dochód rzędu 2,7 biliona dolarów w ciągu 10 lat.

Harris natomiast zaproponowała cofnięcie ulg podatkowych z 2017 roku dla rodzin zarabiających powyżej 400 tysięcy dolarów rocznie oraz wprowadzenie wyższych podatków dla korporacji. Szacuje się, że mogłoby to przynieść dodatkowe 4,3 biliona dolarów w ciągu dekady.

Obie kampanie opierają się na różnych podejściach do polityki podatkowej, co odzwierciedla ich wizje dla gospodarki i społeczeństwa amerykańskiego.

Spoglądając na konsensus dot. prognoz wyborczych - walka jest bardzo wyrównana pomiędzy obojgiem kandydatów. 


Prognoza dot. konsensusu wyborczego w 2024 na dzień 14 października, (źródło: https://www.270towin.com/maps/consensus-2024-presidential-election-forecast)

Jednakże warto zwrócić uwagę na to, że średnia zakładów RealClearPolitics wskazuje na rosnące szanse Donalda Trumpa na powrót do Białego Domu.

RealClearPolitics Betting Average (źródło: https://www.realclearpolling.com/betting-odds/2024/president)

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.