TMS Starter: 9 III

Flesz   •   09-03-2022 07:51
Przed nami 14 dzień wojny w Ukrainie. Z dobrych wiadomości docierają te, o udanej ewakuacji ok. 5 tys. osób z miasta Sum na północnym wschodzie Ukrainy. Z gorszych wynika, że po bombardowaniu i ostrzale ludności cywilnej w Ochtyrce zginęła co najmniej jedna osoba a 14 zostało rannych. Prezydent Węgier jest przeciwny sankcjom, które obejmowały by import rosyjskiej ropy oraz gazu. W Polsce Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 75 bps. do poziomu 3,5 proc. USA wprowadziło embargo na ropę i gaz z Rosji.
TMS Starter: 2 III
  • Polska jest gotowa przekazać swoje samoloty MIG-29 dla Ukrainy za pośrednictwem USA. Stany Zjednoczone podchodzą do tego jednak sceptycznie.
  • USA planuje wysłać do Polski systemy obrony powietrznej i antyrakietowej w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO. To pokazuje, że Amerykanie poważnie traktują zagrożenie ze strony Rosji
  • RPP zdecydowała się podnieść stopy procentowe w Polsce. Referencyjna wzrosła o 75 bps. do poziomu 3,5 proc. To większy ruch niż wcześniejsze oczekiwania rynkowe (50 bps.). Jednak po wybuchu wojny na rynku pojawiały się opinie o ruchu o 100 bps. Złoty w ogólnym rozrachunku na wczorajszej sesji umocnił się. EUR/PLN jest aktualnie na poziomie 4,87, USD/PLN po 4,46 a CHF/PLN po 4,80.
  • RPP podała również nową projekcję inflacyjną, która uwzględnia wpływ wojny. Zakłada ona roczna dynamikę zmian cen w przedziale 9,3-12,2 z 50 proc. prawdopodobieństwem. Wzrost stóp procentowych pomaga w aprecjacji złotego, jednak jeśli nastroje wśród inwestorów będą nadal nerwowe, złoty może powrócić na ścieżkę osłabienia.
  • Głównym tematem na rynkach finansowych jest nadal ropa naftowa. USA ogłosiły zakaz importu rosyjskiej ropy oraz gazu ze skutkiem natychmiastowym. Import USA ropy naftowej z Rosji stanowił w 2021 roku ok. 3 proc. a łącznie z innymi produktami ropopochodnymi ok. 8 proc.
  • Embargo na rosyjską ropę wprowadziła również Wielka Brytania. Zakaz nie obejmie gazu ani węgla. Z kraju kierowanego przez Putina pochodzi ok. 8 proc. brytyjskiego importu „czarnego złota”.
  • Unia Europejska nie poszła w ślady Wielkiej Brytanii czy USA, ponieważ zbyt mocno gospodarka Starego Kontynentu uzależniona jest od surowców ze wschodu. Unia przedstawiła jednak plan ograniczenia importu gazu z Rosji o dwie trzecie w ciągu roku.
  • Amerykańskie akcje podjęły próbę odreagowania, ale nastroje inwestorów ucierpiały po wprowadzeniu embarga na ropę.
  • Rynek nadal wycenia w 98 proc.  prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych w USA o 25 bps. na przyszłotygodniowym posiedzeniu FOMC.
  • Złoto zbliżyło się poziomu historycznych szczytów osiągając poziom 2070 USD za uncję trojańską.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.