TMS Starter 12 IX

- Na uwagę zasługuje ostatnia wypowiedź gubernatora Fed – Christophera Wallera – który ostrzega, że inflacja jest zdecydowanie zbyt wysoka i jest nadal za wcześnie, aby powiedzieć, czy dynamika wzrostu cen przesuwa się w znaczący i trwały sposób w dół. Waller nadal popiera znaczną podwyżkę na wrześniowym posiedzeniu.
- James Bullard – prezes Fed z St Louis powiedział, ze skłania się ku trzeciej z rzędu podwyżce o 75 pb w tym miesiącu.
- Prezes Kansas City Fed Esther George powiedziała, że inflacja w USA jest zdecydowanie za wysoka i "argumenty za kontynuacją usuwania akomodacji polityki pozostają jasne". Kluczowe pytania to o ile i jak szybko ma nastąpić kolejna podwyżka. Dodała, że urzędnicy będą musieli określić kierunek dalszej polityki poprzez obserwację, a nie odwoływanie się do modeli teoretycznych lub trendów sprzed pandemii".
- W wywiadzie dla CNN's State of the Union, sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała, że "Fed będzie potrzebował wielkich umiejętności i również trochę szczęścia, aby osiągnąć to, co czasami nazywamy miękkim lądowaniem." Zauważyła, że "w dłuższym okresie czasu nie możemy mieć silnego rynku pracy bez inflacji pod kontrolą."
- W Europie, prezes Bundesbanku Joachim Nagel, zasygnalizował kolejne podwyżki. Powiedział, że "czwartkowy krok był wyraźnym sygnałem i jeśli obraz inflacji pozostanie taki sam, dalsze zdecydowane kroki muszą nastąpić. Wskazał, że inflacja może osiągnąć szczyt ponad 10% w grudniu i "w ciągu 2023 roku, obraz inflacji prawdopodobnie nieco się osłabi", ale "prawdopodobnie pozostanie na zbyt wysokim poziomie ponad 6 proc.”.
- Członek zarządu EBC, Frank Elderson, powiedział, że kolejne podwyżki będą miały miejsce, ponieważ "bardzo ważne jest, aby oczekiwania ludzi co do rozwoju inflacji w średnim i długim okresie nie uległy zakotwiczeniu".
- W minionym tygodniu indeksy z Wall Street zyskiwały. Dow Jones urósł o 2,7 proc. SP500 o 3,7 proc. a Nasdaq Composite o 4,1 proc. Dolar amerykański w tym czasie stracił na wartości 0,5 proc. a EUR/USD ponownie wyszedł powyżej poziomu parytetu. USD/JPY spadł o ponad 160 pipsów po tym jak Seiji Kihara, zastępca sekretarza gabinetu, wygłosił ostry komentarz. Powiedział on, że "musimy podjąć niezbędne kroki, jednocześnie ściśle monitorując rozwój sytuacji, w tym nadmierne, jednostronne ruchy kursu walutowego".
- Wzrosty również były widoczne w Europie. DAX zyskał 1,43 proc. a CAC40 1,41 proc. Silnie odreagowała nasza giełda. WIG20 urósł o 4,17 proc. a szeroki WIG o 3,27 proc. EUR/PLN znajduje się tuż pod poziomem 4,70 a USD/PLN w okolicach 4,6540.
- Ropa naftowa (brent) odbiła przed weekendem i aktualnie znajduje się na poziomie ok 92 USD za baryłkę. Złoto po chwilowym wejściu w minionym tygodniu na terytorium poniżej 1700 USD ponownie znajduje się nad tym poziomem.
- W piątek w USA zostały podane drugorzędne publikacje makro. W tym tygodniu w centrum uwagi będzie sierpniowa inflacja CPI (wtorek). We wtorek poznamy również indeks optymizmu małych firm NFIB oraz realne średnie zarobki godzinowe. Środa to dzień odczytu inflacji PPI z USA. Czwartek tradycyjnie dowiemy się o sytuacji na rynku pracy. Do tego dojdzie również indeks NY Empire State oraz Fed z Filadelfii. Obserwowana będzie także publikacja sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Na piątek zaplanowany jest sentyment konsumentów Uniwersytetu Michigan.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne