TMS Starter 12 IV

Flesz   •   12-04-2023 08:07
Wczorajsza sesja na Wall Street odbyła się w formie konsolidacji. Inwestorzy bowiem oczekują na dzisiejsze dane dotyczące tego, jak kształtowała się inflacja w marcu w Stanach Zjednoczonych. W Europie przeważały umiarkowane wzrosty. Dolar oddał wszystkie poniedziałkowe zyski. Rentowność amerykańskiego długu nieznacznie urosła.
TMS Starter 7 IV

Amerykańskie giełdowe benchmarki nie uległy wczoraj dużym zmianom. SP500 zamknął dzień płasko, Dow Jones zyskał 0,29 proc. a Nasdaq Composite stracił 0,43 proc. W Europie DAX zakończył dzień z dodatnim wynikiem 0,37 proc. a francuski CAC40 urósł o blisko 0,9 proc.

Po czterodniowej przerwie w handlu wtorkowa sesja na GPW zamknęła się na plus. WIG 20 zyskał 1,56 proc. i osiągnął poziom na poziomie 1781 pkt., mWIG 40 wzrósł o 1,28 proc., a sWIG 80 zyskał 1,28 proc.. Najbardziej zyskownym sektorem okazał się WIG-Budownictwo (ponad 50 proc. udziałów w portfelu to akcje sporo zyskującego Budimexu), sub-indeks zyskuje aż 4,97 proc.. Najniżej jest WIG-Motoryzacja (-2,43 proc.).

Z danych z USA warto zwrócić uwagę na marcowy NFIB Small Business Optimism Index, który spadł do 90,1 pkt. (konsensus Bloomberg: 89,8 pkt.) wobec 90,9 pkt. poprzednio.

Na dzisiaj otrzymamy marcową inflację oraz protokół z posiedzenia Fed z 21-22 marca. Konsensus Bloomberga dla inflacji zasadniczej zakłada spadek do 5,1% r/r wobec 6% poprzednio, co jest częściowo wspomagane przez wyższą bazę w zeszłym roku. Inflacja bazowa, która nie uwzględnia żywności i energii, ma pozostać na nieco wyższym poziomie 5,6% r/r wobec 5,5% poprzednio.

Chiński CPI  wzrósł w marcu jedynie o 0,7 proc. rok do roku wobec 1 proc. w lutym. Również PPI spadł głębiej do poziomu  -2,5% rok do roku z -1,4 proc. w lutym. Te dane sugerują wolniejsze ożywienie koniunktury w marcu.

Strefa euro: wskaźnik sprzedaży detalicznej wyniósł -0,8 proc. (tak jak zakładano) w odczycie m/m. W perspektywie r/r był to spadek o 3 proc., spodziewano się straty 3,5 proc. (poprzednio było to -1,8 proc.). Z kolei wskaźnik nastrojów inwestorów w strefie euro wyniósł w kwietniu -8,7 pkt. To wynik lepszy od rynkowego konsensusu, który wskazywał wartość -9,9 pkt. Na wynik ma wpływ ocena bieżąca gospodarki oraz oczekiwania na najbliższe pół roku. Po osiągnięciu dołka w IV kwartale 2022 roku, obserwowana jest stała poprawa wyników.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wydał swój kwietniowy raport. Rynki zignorowały ostrzeżenia MFW o wysokiej niepewności i ryzyku wynikającym ze stresu w sektorze finansowym, zacieśnienia polityki monetarnej oraz trwającej wojny w Ukrainie. MFW obniżył globalny wzrost marginalnie o 0,1 pkt. proc. zarówno dla 2023, jak i 2024 roku do odpowiednio 2,8 proc. i 3 proc. Prognoza dla USA została podniesiona o 0,2% pkt. dla 2023 r. do 1,6% i o 0,1% pkt. dla 2024 r. do 1,1%. Projekcja dla Niemiec została obniżona o 0,2% punktu do -0,1% na 2023 r. i o 0,3% punktu do 1,1% na 2024 r. Prognozy dla Chin pozostały bez zmian na lata 2023 i 2024 na poziomie odpowiednio 5,2% i 4,5%.

Główny ekonomista MFW, Pierre-Olivier Gourinchas, powiedział: "Ryzyko jest silnie obciążone, w dużej mierze z powodu zawirowań finansowych z ostatniego półtora miesiąca. Jak na razie jest to pod kontrolą, ale obawiamy się, że może to skutkować ostrzejszym i bardziej nasilonym spowolnieniem, jeśli warunki finansowe uległyby znacznemu pogorszeniu."

Prezes oddziału Fed w Nowym Jorku - John Williams - powiedział, że Rezerwa Federalna ma więcej pracy do wykonania, aby obniżyć ceny. Powiedział, że marcowa prognoza urzędników Fed o jeszcze jednej podwyżce stóp w tym roku, po której nastąpi pauza, jest "rozsądnym punktem wyjścia", ale będzie zależna od danych.

Prezes Chicago Fed Austan Goolsbee był jednak bardziej gołębi. Powiedział, że bank powinien postępować ostrożnie z dodatkowymi podwyżkami stóp. Dodał, że "w takich momentach jak ten, właściwe podejście monetarne wymaga ostrożności i cierpliwości". Zaznaczył, że ankiety dotyczące pożyczek bankowych pokazały, że kredytodawcy już zaostrzyli swoje standardy przyznawania kredytów.

Fed Fund futures wyceniają w 71% szansę na kolejną podwyżkę o 25 bps w maju i 64 bps cięcia stóp do końca roku. Rentowność amerykańskich obligacji 2-letnich wzrosła o 1,5 pb do 4,02%, a rentowność obligacji 10-letnich była tylko o 1 pb wyższa i wyniosła 3,43%.

Na rynku FX główna para walutowa urosła do poziomu powyżej 1,0930. Tym samym złoty umocnił się do dolara i euro, para USD/PLN spadła w okolice 4,27 a EUR/PLN do 4,6660

Na rynku surowcowym złoto z powodu słabego dolara amerykańskiego urosło do poziomu 2020 USD za uncję trojańską. Ropa WTI zyskała i za baryłkę trzeba zapłacić ponad 81,5 USD.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.