TMS Starter 11 IV

Prezes nowojorskiego Fed-u, John Williams, odrzucił sugestie, że agresywne zacieśnianie stóp przez Fed spowodowało ostatnie zamieszanie finansowe i upadek dwóch amerykańskich banków. Powiedział, że "(…) osobiście nie sądzę, aby tempo podwyżek stóp było rzeczywiście przyczyną problemów w tych dwóch bankach w marcu. Myślę, że jest to dobrze rozumiane, że były pewne dość idiosynkratyczne specyficzne problemy z tymi instytucjami." Dodał, że warunki kredytowe mogą się zaostrzyć, ale "tak naprawdę nie wiemy, czy tym razem tak się stanie. Nie widzieliśmy jeszcze żadnych wyraźnych oznak zaostrzenia warunków kredytowych i nie wiemy, jak duże będą te efekty."
Kolejne dane pokazały, że stres finansowy ustępuje. Najnowsze dane o pożyczkach z Federal Home Loan Bank (FHLB) pokazały spadek w ostatnim tygodniu marca. Agencja Bloomberg podała, że zostało wyemitowanych 37 mld USD długi w ostatnim tygodniu marca w porównaniu do 304 mld USD dwa tygodnie wcześniej.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy powiedział, że stopy procentowe w USA i innych krajach przemysłowych powrócą do ultra niskich poziomów, które panowały przed pandemią. Wynika to ze starzenia się społeczeństwa i powolnego wzrostu produktywności. Instytucja prognozuje, że w najbliższych dekadach neutralna stopa procentowa , czyli skorygowana o inflację stopa krótkoterminowa, która nie „popycha” gospodarki do przodu ani jej nie cofa, wyniesie w USA znacznie poniżej 1 proc.. Kontrastuje to z prognozami byłego sekretarza skarbu USA, Larry'ego Summersa, który widzi ją na poziomie 1,5-2 proc. w przyszłości. Wskazuje on, że będzie to spowodowane zwiększonymi pożyczkami rządowymi na sfinansowanie wyższych wydatków wojskowych i przejściem na bardziej ekologiczną gospodarkę.
Swoją pierwszą konferencję prasową miał prezes Banku Japonii – Kazuo Ueda. Zasygnalizował on, że znaczące zmiany w ramach polityki monetarnej są na razie mało prawdopodobne. Powiedział, że właściwe jest kontynuowanie kontroli krzywej dochodowości (YCC) biorąc pod uwagę obecne warunki gospodarcze, cenowe i finansowe. USD/JPY urósł o prawie 150 pkt. do poziomu 133,6.
Indeksy w USA zakończyły sesję poniedziałkową na kosmetycznych plusach. Dow Jones zyskał 0,3 proc. a SP500 0,1 proc.. Nasdaq Composite zamknął dzień płasko.
Na rynku walutowym główna para walutowa po spadku o ponad 50 pkt. urosła i obecnie znajduje się w . pobliżu poziomu 1,09. Wczorajszy dołek został ustanowiony w okolicach 1,0830. Z kolei złoty wczoraj osłabił się. Kurs USD/PLN urósł do poziomu 4,3280 a EUR/PLN do 4,69. Aktualnie PLN zaczyna odrabiać poniesione straty, głównie względem dolara.
Rentowność obligacji rządowych USA urosła. 2 – latki zyskały 3 bps i osiągnęły poziom 4,01 proc. po wzroście o 15 bps. w piątek na skutek danych NFP. Z kolei 10-latki osiągnęły pułap 3,42 proc.
Z danych z USA była opublikowana jedynie sprzedaż w handlu hurtowym, która wzrosła o 0,4 proc. w ujęciu miesięcznym (konsensus Bloomberga: 0,6 proc.), a styczeń zrewidowano w dół do 0,4 proc. wobec 1 proc. poprzednio.
Piątkowe dane NFP wypadły na poziomie 236 tys. Dane są wciąż mocne, mimo że widać osłabienie po silnych odczytach z dwóch poprzednich miesięcy. Zaskoczył spadek bezrobocia do 3,5 proc. a dynamika wynagrodzeń spowolniła co prawda w ujęciu rocznym, ale pozostała na wysokim poziomie powyżej 4 proc. Raport z rynku pracy prawdopodobnie utrzyma Fed na ścieżce dalszego zacieśniania polityki monetarnej. Oczekuje się podwyżki w maju o 25 bps.
Kluczowymi publikacjami w tym tygodniu będą inflacja CPI i minutki Fed jutro (środa) oraz sprzedaż detaliczna w piątek, która da wskazówkę jak prezentuje się siła konsumpcji w USA.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne