Sytuacja w Niemczech daleka od krytycznej

Poranne   •   25-11-2022 09:47
Amerykanie wczoraj świętowali. Na europejskich parkietach dominował zielony kolor. DAX zyskał 0,78 proc. natomiast WIG20 aż 2,35 proc. Kurs EUR/USD zbliżył się do maksimum z 15 listopada i cały czas utrzymuje się powyżej 1,04. Poznaliśmy indeks Ifo oraz protokół z październikowego posiedzenia EBC. W Chinach rośnie liczba osób zakażonych na covid i osiąga rekordowe poziomy.
Sytuacja w Niemczech daleka od krytycznej

Z powodu braku danych z USA, większa uwaga skupiona jest na czołowej gospodarce europejskiej. Zaprezentowany wczoraj indeks Ifo, wskazuje, że firmy obserwują pewną poprawę otoczenia gospodarczego. W ostatnich tygodniach spadło ryzyko racjonowania gazu a rząd Niemiec masowo zwiększył pakiety pomocowe. Dodatkowo zmniejszyły się braki w zaopatrzeniu.

Bieżąca sytuacja biznesowa lekko się pogorszyła do 93,1 pkt., jednak oczekiwania na najbliższe sześć miesięcy znacznie się poprawiły (z 75,9 do 80 pkt.). W rezultacie, niezwykle duża rozbieżność pomiędzy dość solidną oceną obecnej sytuacji biznesowej a pesymistycznymi oczekiwaniami przedsiębiorców nieco się zmniejszyła. Główny wskaźnik klimatu biznesowego urósł do 86,3 pkt.

Pomimo nadal prawdopodobnej recesji w Niemczech, w ostatnim czasie pojawiły się pewne oznaki złagodzenia, które przemawiają za tym, że nie dojdzie do załamania gospodarki jak w przypadku kryzysu finansowego w latach 2008 - 2009 czy jak po wybuchu pandemii.

Magazyny gazu w Niemczech są wypełnione po brzegi, do tego dochodzą wysokie dostawy i znaczne oszczędności. Pogoda jak na razie jest sprzyjająca. To wszystko powoduje, że racjonowanie gazu jest obecnie mało prawdopodobne. Po drugie, pakiety pomocowe rządu federalnego są obecnie tak duże, że w ujęciu arytmetycznym w dużej mierze równoważą wzrost kosztów importu energii. To stabilizuje gospodarkę, choć duże wydatki obciążają budżet i przemawiają za większą inflacją w dłuższym terminie. Do tego należy dodać, że wyraźnie złagodniały „wąskie gardła” podażowe. Podczas gdy w szczytowym momencie około 80 proc. niemieckich przedsiębiorstw produkcyjnych skarżyło się, że ich produkcja jest utrudniona przez brak materiałów wyjściowych, w listopadzie liczba ta spadła do 59,3 proc. - według Ifo.

Relacja z październikowego posiedzenia Rady EBC potwierdza, że dalsze podwyżki stóp są prawdopodobne. Jednocześnie nie otrzymaliśmy żadnych wskazówek co do tempa dalszego zacieśniania polityki pieniężnej. EBC planuje nadal przeciwdziałać ryzyku rozchwiania długoterminowych oczekiwań inflacyjnych i ewentualnej spirali płacowo cenowej. Rada w szczególności zaniepokojona jest wskaźnikiem bazowym. W protokole podkreślono, że ostatnie odczyty dynamiki wzrostu cen nie były uspakajające oraz to, że dane w dalszym ciągu kształtują się powyżej oczekiwań. Jeśli chodzi o grudniowe posiedzenie, Rada będzie miała do dyspozycji więcej informacji, co uznano za szczególnie cenne w świetle dużej zmienności rynkowej i niepewności, które charakteryzują obecne otoczenie. Nowe projekcje dostarczą więcej informacji w horyzoncie do 2025 roku. Dodatkowo pozwolą one ocenić, jak zwiększone ryzyko recesji, rozwój cen towarów i zacieśnienie warunków finansowych od czasu wrześniowego posiedzenia wpłyną na średnioterminowe perspektywy inflacyjne.

W Europie dobre nastroje się utrzymują pomimo pogarszającej się sytuacji epidemicznej w Chinach. Oficjalne statystyki wykazały, że liczba nowych przypadków covid wzrosła w środę o ponad 30 000, przekraczając szczyt z kwietnia, kiedy to wybuchła epidemia w Szanghaju. Niektóre lokalne rządy powróciły do blokad. Taka sytuacja nastąpiła w Zhengzhou – gdzie znajdują się największe zakłady produkujące smartfony. Pekin buduje tymczasowe miejsca kwarantanny. Wzrosło bowiem zapotrzebowanie na przestrzeń do izolowania zainfekowanych osób. Optymistyczną wiadomością jest to, że pojawiają się doniesienia o większym wsparciu dla deweloperów w Państwie Środka. Niektóre z największych banków państwowych oferują nowe kredyty dla kilku dużych przedsiębiorstw budowlanych.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.