Starter Oanda TMS 06 II

Flesz   •   06-02-2025 08:47
Środa przyniosła wzrosty głównych indeksów giełdowych w USA. Dow Jones zyskał 0,7 proc., SP500 0,4 proc. a Nasdaq Composite 0,2 proc. Wczoraj obserwowaliśmy spadek rentowności amerykańskich obligacji, szczególnie na dłuższym końcu krzywej dochodowości. Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych USA osiągnęła najniższy poziom w tym roku. Złoto zyskało 0,9 proc. wyznaczając nowy rekord tuż powyżej 2880 USD/oz. Ropa straciła ponad 2 proc. Brent spadła w okolice 74,6 USD za baryłkę.
Starter  Oanda TMS 04 II

Spadek rentowności amerykańskich obligacji to pokłosie ogłoszenia przez Departament Skarbu USA, że utrzyma on dotychczasowy poziom sprzedaży długoterminowego długu aż do końca 2025 roku. W przyszłym tygodniu Departament Skarbu przeprowadzi kwartalne aukcje refinansujące o wartości 125 miliardów USD, obejmujące obligacje o terminach zapadalności wynoszących 3, 10 i 30 lat.

Sekretarz Skarbu USA (Scott Bessent) podkreślił, że administracja Trumpa koncentruje się na obniżeniu kosztów długu 10-letniego, a nie na benchmarkowej stopi ustalanej przez Fed. Zaznaczył, że prezydent Trump chce niższych stóp procentowych ale jednocześnie nie wzywa Fed do ich obniżenia. Zamiast tego skupia się na rynku obligacji skarbowych.

Bessent powtórzył swoje stanowisko dotyczące rozszerzenia dostaw energii. Uważa, że to może obniżyć ceny paliw i ogrzewanie, co z kolei przełoży się na długoterminowe oczekiwania inflacyjne.

W tym momencie kontrakty Fed Funds Futures wskazują, że rynek oczekuje cięc stóp procentowych o 25 pb do lipca oraz łącznej redukcji o ok 46 pb do końca tego roku.

Chiny skierowały formalną skargę do Światowej Organizacji Handlu dotyczącą najnowszych 10 proc. taryf celnych nałożonych przez USA na produkty pochodzące z Państwa Środka. Pekin uważa, że zostały one wprowadzone „na podstawie bezpodstawnych i fałszywych oskarżeń” dotyczących udziału Chin w handlu narkotykami (głównie fentanyl). Jednocześnie rządzący przygotowują się do możliwego dochodzenia w sprawie jednej z największych amerykańskich firm technologicznych.

Dodatkowym czynnikiem, który mógł wpłynąć na obniżenie rentowności był słabszy od oczekiwań raport ISM dla usług, który w pewnym stopniu „przyćmił” lepszy od konsensus ADP.

Amerykańskie indeksy giełdowe zakończyły dzień wzrostami, choć spółki technologiczne radziły sobie słabiej niż reszta rynku. Dolar osłabił się, natomiast złoto osiągnęło nowy rekordowy poziom, co było wynikiem rosnących napięć geopolitycznych i niepewności w globalnym handlu.

W Europie EuroStoxx zyskał 0,1 proc. a Dax urósł o 0,4 proc. Na GPW dominowały spadki. WIG20 stracił 0,84 proc. a WIG zniżkował o 0,76 proc.

Wczoraj RPP utrzymała poziom stóp procentowych na poziomie 5,75 proc. Dziś na godz. 15 planowane jest wystąpienie szefa NBP - Adama Glapińskiego.  Złoty wczoraj zyskał na wartości. Kurs EUR/PLN spadł do 4,1950 a USD/PLN tuż poniżej 4,03. 

Raport ADP wskazał na wzrost o 183 tys. nowych miejsc pracy w sektorze prywatnym USA (konsensus 150 tys.). Dane grudniowe zostały skorygowane w górę do 176 tys.

Styczniowy ISM dla amerykańskiego sektora usług spadł do poziomu 52,8 pkt z 54 pkt. Nowe zamówienia wyniosły 51,3 pkt, zatrudnienie 52,3 (wzrost z 51,3), a subindeks cen płaconych zniżkowała z 64,4 do 60,4 pkt.

Niższe rentowności amerykańskich obligacji, w połączeniu z oczekiwaniami na cięcia stóp przez Fed, osłabiły dolara i wzmocniły popyt na złoto. Rynek akcji kontynuuje wzrosty, choć sektor technologiczny pozostaje w tyle. Jednocześnie rosną napięcia handlowe między USA a Chinami, co dodaje niepewności na rynkach. Kluczowe dla dalszego kierunku polityki pieniężnej w USA będą nadchodzące dane z rynku pracy (NFP).

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.