Start Wall Street: Piątek rozpoczyna się spadkami w USA

OpenAI zapowiedziało przekształcenie w spółke pożytku publicznego do 2025 r., co ma umożliwić przyciągnięcie większych inwestycji. Firma planuje zwiększyć roczne przychody z obecnych 4 mld USD do 100 mld USD w 2029 r. Microsoft, główny partner OpenAI, prowadzi rozmowy na temat dalszego pogłębiania współpracy.
Doug Lefever, CEO Advantest, ostrzegł przed możliwym spowolnieniem wydatków na sztuczną inteligencję przez gigantów technologicznych takich jak Meta, Alphabet (Google) i Microsoft. Ewentualne ograniczenie inwestycji może zakłócić łańcuch dostaw w branży półprzewodników, która jest silnie skoncentrowana i wrażliwa na cykliczne wahania. Advantest, kluczowy dostawca maszyn do testowania chipów m.in. dla Nvidia Corp., mógłby odczuć te zmiany, choć jego dominująca pozycja na rynku i zapotrzebowanie na zaawansowane urządzenia zapewniają stabilne fundamenty. Potencjalne spowolnienie w inwestycjach AI może stanowić wyzwanie dla sektora półprzewodników, będącego fundamentem tej technologii. Ograniczenie wydatków przez liderów branży może zahamować innowacje i wpłynąć na cały łańcuch dostaw. Z drugiej strony, rosnąca liczba zastosowań AI w różnych sektorach, w tym w urządzeniach mobilnych, wskazuje na potencjalny długoterminowy wzrost. Branża musi zatem zmierzyć się z krótkoterminowymi ryzykami, jednocześnie inwestując w przyszły rozwój sztucznej inteligencji.
Firma TSMC rozpoczęła masową produkcję w nowej fabryce w Kumamoto w Japonii, wspieranej przez subsydia rządu Japonii w wysokości 1 bln JPY (6.3 mld USD). Rentowność 10-letnich obligacji japońskich osiągnęła najwyższy poziom od 13 lat (1.11%), co odzwierciedla oczekiwania na zaostrzenie polityki monetarnej.
W chińskim przemyśle motoryzacyjnym, szczególnie w sektorze EV, konkurencja doprowadziła do spadku marż z 5.0% w 2023 r. do 4.4% w 2024 r., zmuszając mniejsze firmy do wycofania się z rynku. Mimo wzrostu przychodów o 3% (do 9.5 bln juanów, czyli 1.3 bln USD), zyski sektora spadły o 7.3% do 413.2 mld juanów. Prognozy na 2025 r. zakładają sprzedaż ponad 12 mln pojazdów elektrycznych, co po raz pierwszy przewyższyłoby sprzedaż samochodów tradycyjnych.
Na rynku kryptowalut Bitcoin wyceniany jest na poziomie 95381 USD za coina, a Ether 3340 USD. Z kolei ropa WTI dziś rośnie o ponad 1.15% i znajduje się na poziomie 70.43 USD za baryłkę.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne