Start Wall Street: ostatnia sesja przed świętami z pozytywnym otwarciem

Flesz   •   22-12-2023 16:17
Początek handlu w USA rozpoczyna się od wzrostów głównych indeksów giełdowych. Prym wiedzie Nasdaq Composite oraz SP500 z wynikiem +0,5 proc., Dow Jones jest na plusie 0,23 proc. Raport na temat wydatków amerykanów pokazał mniejsze wartości od oczekiwań. Z kolei zamówienia na dobra zaskoczyły lepszymi wynikami. Kurs EURUSD rośnie dziś i osiąga wartość bliską 1,1040 – to najwyższa wartość od 11 sierpnia tego roku. Lekko spadają rentowności amerykańskich obligacji. Złoto blisko poziomu 2070 USD za uncję trojańską (+1,1 proc.). Ropa WTI zyskuje 1,23 proc. a baryłka osiąga wartość 74,8 USD. Brent drożeje o blisko 1 proc. i kosztuje już ponad 80 USD.
Start Wall Street: historyczne maksimum Nasdaq 100, prawie 2-letnie maksimum S&P 500

Amerykańskie indeksy są bliskie osiągniecia serii ośmiu wzrostowych tygodni z rzędu. Indeks SP500 jest bliski wyrównania historycznych szczytów wyznaczonych w środę. Podobny obraz jest na wykresie Dow Jones oraz Nasdaq 100.

Rynek obstawia że stopy procentowe w USA zostaną obniżone o aż o 155 punktów bazowych w przyszłym roku, co stanowi dwukrotność prognozy Fed.

Dolar amerykański jest notowany na najniższych od pięciu miesięcy poziomach w stosunku do walut G10.

Wydatki amerykanów w ujęciu miesięcznym cechowały się dynamiką 0,2 proc. przy prognozie na poziomie 0,3 proc. Niższe od konsensusu okazały się również wskaźniki deflatora PCE oraz bazowego w ujęciu rocznym oraz miesięcznym (PCE core m/m 0,1 proc, PCE m/m -0,1 proc., PCE core r/r 3,2 proc. PCE r/r 2,6 proc.) Z kolei dochody Amerykanów urosły o 0,4 proc. (prognoza 0,4 proc.) . Jednocześnie o tej samej porze podano zamówienia na dobra, które okazały się lepsze od oczekiwań (0,5 proc. m/m bez środków transportu, 5,4 proc. m/m trwałego użytku).

Indeks Uniwersytetu Michigan urósł do poziomu 69,7 pkt. z 61,3 pkt. poprzednio. Długoterminowe oczekiwania inflacyjne obniżyły się z 3,1 proc. do 2,9 proc. (prognoza 2,8 proc.). Krótkoterminowe spadły z 4,5 proc. do 3,1 proc.

Dziś mocno tracą akcje spółki Nike (-11 proc.). To efekt całorocznej prognozy sprzedaży, która obniżona została o 10 proc. Firma przedstawiła program oszczędnościowy o wartości 2 miliardów dolarów, sygnalizując zmianę strategii, aby skupić się na rentowności, a nie na wzroście sprzedaży.

Według ostatecznych danych z Wielkiej Brytanii realny PKB w był w tym kraju w III kw. br. wyższy niż rok wcześniej o 0,3 proc. (w poprzednim kwartale +0,6 r/r, oczekiwano +0,6 proc. r./r). Sprzedaż detaliczna w Wielkiej Brytanii w listopadzie br. była wyższa niż rok wcześniej o 0,1 proc. po tym jak miesiąc wcześniej roczna dynamika wyniosła -2,5 proc. Oczekiwano wyniku na poziomie -1,4 proc.

Inflacja w Japonii obniżyła się. Wskaźnik zasadniczy spadł z poziomu 3,3 proc. do 2,8 proc. w ujęciu rocznym. Bazowy obniżył się z 2,9 proc. do 2,5 proc. r/r.

Stopa bezrobocia w Polsce 5-ty miesiąc z rzędu tkwiła na poziomie 5 proc. To jej najniższy poziom od 1990 roku wcześniej osiągnięty w październiku 2019.

Roczna dynamika agregatu podaży pieniądza M3 w Polsce we wrześniu, październiku i listopadzie br. (odpowiednio 8,3 proc., 8,2 proc., 7,6 proc.) ponownie znalazła się na wyższych poziomach niż roczna dynamika CPI w naszym kraju (odpowiednio 8,2 proc., 6,6 proc., 6,6 proc.).

Ropa naftowa zyskuje dziś ponad 1 proc. To pokłosie obaw związanych z żeglugą po Morzu Czerwonym. Przypomnijmy, że we wtorek nastąpił atak jemeńskich bojowników Houthi sprzymierzonych z Iranem na statki, które transportują towary po tym akwenie. Stany Zjednoczone ogłosiły we wtorek utworzenie grupy zadaniowej w celu ochrony handlu na Morzu Czerwonym

Złoto osiąga dziś wartość 2070 USD i jest najdroższe od 4 grudnia tego roku. To efekt słabego dolara i spadających rentowności amerykańskich obligacji.

Kurs EUR/USD rośnie do poziomu 1,2040 i jest najwyżej od sierpnia. Złoty względem euro jest słabszy. Kurs EUR/PLN rośnie do poziomu 4,34. Względem dolara jest stabilny. Para USD/PLN jest na poziomie 3,93.

Bitcoin traci dziś ponad 0,7 proc. i osiąga wartość 43 651 USD.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.