Start Wall Street: czerwono na indeksach

Dziś przed sesją giełdową swoje wyniki zaprezentował Morgan Stanley. Przychody (12,9 mld USD) przewyższyły szacunki Wall Street (12,7 mld USD). To w głównej mierze pokłosie silnej bankowości inwestycyjnej. Od tego roku nowym dyrektorem generalnym instytucji jest Ted Pick, który zastąpił Jamesa Gormana. W tym roku akcje nowojorskiego banku spadły o prawie 4 proc. w 2024 roku po wzroście o ok 10 proc. w minionych 12 miesiącach. W handlu „pre-market” akcje zyskują blisko 0,9 proc. (90,50 USD).
Fatalnie uplasował się indeks NY Empire State, który wyniósł -43,7 pkt. przy oczekiwaniach na poziomie -5 pkt. To sygnał, że sektor przemysłowy notuje regres. Wynik jest najgorszy od maja 2020 roku. Dolar na moment zareagował osłabieniem. Obecnie kurs EURUSD znajduje się w okolicy 1,0880.
Na rynku FX zauważalna jest dziś siła dolara amerykańskiego. Kurs głównej pary walutowej zniżkuje dziś poniżej poziomu 1,09 wyznaczając jak na razie lokalne minima w okolicy 1,0870. Notowania znalazły się na technicznym wsparciu, który stanowi linię trendu wzrostowego łączącą minima z października oraz grudnia 2023 roku. Silniejszy dolar to po części efekt napięć i spekulacji na temat wojny między Rosją a NATO. Aprecjacja USD może również wynikać z faktu, że rynek koryguje swoja zbyt optymistyczną wycenę prawdopodobieństwa pierwszej obniżki stóp w USA. Jeszcze w piątek marcowy ruch w dół posiadał blisko 80 proc. szans na realizację. Teraz jest to ok 70 proc.
Siła dolara powoduje, że złoty ulega deprecjacji. Kurs EUR/PLN urósł do poziomu 4,3950 a USD/PLN do 4,04.
Złoto traci 0,7 proc. a uncja kosztuje obecnie 2040 USD. Ropa naftowa zyskuje podobną wartość. Baryłka WTI jest na poziomie 73,1 USD.
Na giełdach w Europie dominują sprzedający. Dax zniżkuje o 0,55 proc. a CAC40 traci 0,42 proc., Ibex jest na minusie 0,9 proc. GPW również doświadcza wyprzedaży. WIG20 jest pod kreską 0,73 proc. a WIG 0,52 proc.
Wartość publikowanego przez Instytut ZEW indeksu bieżącej koniunktury gospodarczej w Niemczech wzrosła w styczniu br. do poziomu 15,2 pkt. z 12,8 pkt. miesiąc wcześniej. Ekonomiści oczekiwali tu spadku do poziomu 12 pkt. Indeks ZEW oczekiwań gospodarczych dla Niemiec wzrósł 6-ty miesiąc z rzędu i osiągnął najwyższy od 11 miesięcy poziom 15,2 pkt.
Ostateczne dane na temat CPI i HICP w Niemczech potwierdziły wstępne odczyty (CPI: 3,7 proc. r/r wobec 3,2 proc. r/r miesiąc wcześniej; HICP +3,8 proc. wobec +2,3 proc. w listopadzie ub.r.) 14 grudnia ub.r. niemiecki DAX osiągnął swój najwyższy poziom w historii i od tamtej pory lekko koryguje ten wzrost utrzymując się jednak powyżej poziomów swoich szczytów z listopada 2021 oraz lipca 2023 roku.
Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii pozostała w listopadzie ub.r. na swoim dotychczasowym poziomie 4,2 proc. Średnie tygodniowe wynagrodzenie w Wielkiej Brytanii było w listopadzie ub.r. o 6,5 proc. wyższe niż rok temu (miesiąc wcześniej ta dynamika wynosiła +7,2 proc.; oczekiwano +6,8 proc.). W grudniu ub.r. złożono w Wielkiej Brytanii 11,7 tys. wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (oczekiwano wyniku na poziomie 18,1 tys. osób; listopadzie ub.r. zarejestrowano 0,6 tys. wniosków o zasiłek).
Zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów roczna dynamika wskaźnika inflacji bazowej bez cen żywności i energii w Polsce spadła w grudniu ub.r. do poziomu 6,9 proc. z 7,3 proc. miesiąc wcześniej. To jej najniższy poziom od marca 2022 roku. Roczne dynamiki indeksów CPI bez administrowanych, bez cen najbardziej zmiennych oraz 15% średnia odcięta wyniosły w grudniu ub.r. odpowiednio 4,8 proc. (z 5,2 proc. w listopadzie ub.r.), 8,6 proc. (z 9,2 proc.) oraz 6,9 proc. (z 7,6 proc).
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne