Start Wall Street: chińskie akcje w dół, Boeing w górę

Chińskie akcje notowane w USA odnotowują spadki po ogłoszeniu przez Pekin obniżki głównych stóp procentowych. W poniedziałek, przed otwarciem rynku, akcje takich firm jak Alibaba, PDD Holdings, Li Auto i NIO zniżkowały po tym, jak PBOC obniżył roczną stopę pożyczkową do 3,1% oraz pięcioletnią do 3,6%. Po otwarciu rynku w USA wspomniane akcje potwierdziły swój spadkowy sentyment z fazy premarket.
Wykres dzienny akcji Alibaba, Li Auto, Nio, PDD Holdings, źródło: TradingView
Mimo tych działań, analitycy podkreślają, że same zmiany w polityce monetarnej mogą nie wystarczyć do ożywienia gospodarki, która zmaga się ze spadkiem popytu i produkcji przemysłowej. Eksperci, tacy jak Shane Oliver, sugerują, że Chiny potrzebują większych bodźców fiskalnych, aby skutecznie przeciwdziałać obecnym problemom gospodarczym.
Akcje Boeinga zyskały na wartości po ogłoszeniu wstępnego porozumienia między firmą a liderami związkowymi, które może zakończyć strajk paraliżujący produkcję samolotów 737 MAX oraz innych produktów. Strajk, który rozpoczął się 13 września, wstrzymał produkcję i spowodował spadek wartości akcji o około 5%.
Wykres dzienny Boeing, źródło: TradingView
Wstępne porozumienie przewiduje 35% podwyżki płac na przestrzeni czterech lat oraz inne korzyści. Wcześniejsze oferty, które obejmowały mniejsze podwyżki, zostały odrzucone przez pracowników. Chociaż nowe porozumienie budzi większy optymizm, nie jest pewne, czy pracownicy zaakceptują ofertę podczas głosowania zaplanowanego na środę.
Analitycy mają podzielone opinie na temat przyszłości Boeinga. Matthew Akers z Wells Fargo ocenia akcje negatywnie, podkreślając, że pomimo poprawy nastrojów wśród pracowników, porozumienie może nie zostać przyjęte. Z kolei Peter Arment z Baird wyraża większy optymizm, zakładając, że oferta spełnia oczekiwania związku zawodowego dotyczące wzrostu płac o 40% w trakcie trwania umowy. Ostateczne wyniki głosowania będą znane w środę, co pozostawia inwestorów w stanie niepewności. Tego samego dnia zostaną opublikowane wyniki spółki - co oznacza że środa może być kluczowa dla traderów handlujących na tym papierze..
Według najnowszej ankiety Bloomberg Markets Live Pulse, tegoroczna silna hossa na amerykańskich giełdach może utrzymać się do końca 2024 roku, mimo że zbliżające się wybory prezydenckie stanowią istotny czynnik niepewności. Średnia prognoza z 411 uczestników ankiety wskazuje, że indeks S&P 500 zbliży się do poziomu 6,000 punktów, co oznacza wzrost o 2,3% w stosunku do piątkowego zamknięcia. Kluczowym czynnikiem napędzającym rynek mają być wyniki finansowe amerykańskich korporacji, które według 75% respondentów będą miały większe znaczenie niż wynik wyborów czy polityka Rezerwy Federalnej. Sezon wyników przyspiesza, a około 20% spółek z S&P 500, w tym Tesla i IBM, ma wkrótce opublikować raporty finansowe. Dotychczas 76% firm, które już podały wyniki, przekroczyło oczekiwania rynkowe. Szczególną uwagę przyciągają tzw. „Wspaniała Siódemka” technologicznych gigantów, w tym Apple, Microsoft, Alphabet, Amazon, Nvidia i Meta, które odegrały kluczową rolę we wzrostach giełdowych od zeszłego roku. Inwestorzy przewidują, że te spółki ponownie wyprzedzą rynek po gorszym poprzednim kwartale, podczas którego lepiej radziły sobie sektory finansowy i użyteczności publicznej.
Mediana prognoz wskazuje, że indeks S&P 500 zakończy rok na poziomie 5977 pkt, co oznaczałoby wzrost o 23% w 2024 roku, z 47 rekordowymi zamknięciami, w tym dwoma w zeszłym tygodniu. Historycznie, zyski S&P 500 od połowy października do końca roku wynoszą średnio około 5%, a w latach wyborczych mogą sięgnąć 7%.
Ankieta wykazała, że dla inwestorów kluczowe są wyniki finansowe spółek, które według 45% respondentów mają największy wpływ na ich portfele inwestycyjne, przewyższając znaczenie wyniku wyborów (39%) i polityki Fed (16%). Szczególną uwagę inwestorzy zwrócą na wyniki Nvidii, lidera rynku sztucznej inteligencji, której akcje niemal potroiły się w 2024 roku.
W ten weekend Donald Trump przyciągnął uwagę mediów, prowadząc kampanię w kluczowym stanie Pensylwania, gdzie wzbudził entuzjazm, gotując frytki w McDonald’s i pojawiając się na meczu Pittsburgh Steelers. Rynki finansowe również wydają się bardziej sprzyjać Trumpowi, co odzwierciedla wzrost cen akcji, mimo że spółki konsumenckie, bardziej narażone na ryzyko ceł, radziły sobie słabiej.
Mike Wilson, główny strateg rynku akcji USA w Morgan Stanley, podkreślił, że ewentualne zwycięstwo Trumpa mogłoby wzbudzić optymizm inwestorów, tak jak miało to miejsce w 2016 roku. Wówczas nastroje wśród małych przedsiębiorstw oraz indywidualnych inwestorów wzrosły w ciągu trzech miesięcy po jego wygranej, co miało pozytywny wpływ na rynki.
źródło: Bloomberg, Morgan Stanley Research
Z najnowszego sondażu „Washington Post” wynika, że Kamala Harris i Donald Trump są wciąż w wyrównanym wyścigu w siedmiu kluczowych stanach, które mogą zadecydować o wyniku wyborów prezydenckich 5 listopada. W Arizonie, Georgii, Michigan, Nevadzie, Karolinie Północnej, Pensylwanii i Wisconsin oboje kandydaci mają poparcie na poziomie 47%, przy marginesie błędu wynoszącym 1,7 punktu procentowego.
W tych stanach Harris uzyskała 44% poparcia za swoją pracę jako wiceprezydent, podczas gdy 51% wyborców pozytywnie ocenia prezydenturę Trumpa. Główne tematy, które są kluczowe dla wyborców, to gospodarka, inflacja, zagrożenie dla demokracji i opieka zdrowotna. Większość wyborców bardziej ufa Trumpowi niż Harris w kwestiach gospodarki, inflacji i zagrożenia dla demokracji.
Liderem wśród głównych par walutowych jest obecnie USDJPY, który zyskuje dziś 0.3% i znajduje się na poziomie 149.97. Jedyna walutą mocniejszą od USD jest obecnie CHF, a kurs USDCHF, wynosi 0.8640.
Ropa WTI w górę niespełna 1.5% z wyceną 70.86 USD
Złoto dziś zachowuje się stabilnie i znajduje się obecnie na poziomie 2737 USD.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne