Start w Europie: SAP liderem wzrostów

Flesz   •   22-10-2024 10:10
Europejskie rynki rozpoczęły wtorkowy handel w sposób mieszany, ponieważ sezon wyników finansowych nadal wpływa na nastroje inwestorów. Węgierski BUX zyskuje obecnie 0.6 proc, zaś niemiecki indeks DAX 0.5 proc. CAC40 oraz FTSE 250 znajdują się delikatnie pod kreską. Niestety nasz rodzimy WIG20 znajduje się już 0.35 proc pod kreską na poziomie 2264 pkt. Z kolei EURUSD na poziomie 1.0834 (w górę ponad 0.17 proc). Złoto zbliża się do rekordowych poziomów, zyskując ponad 0.5 proc. W tym samy czasie ropa BRENT na poziomie 73.78 USD za baryłkę (-0.34 proc).
Start w Europie: SAP liderem wzrostów w Europie

W godzinach przed otwarciem głównych giełd europejskich dominowały obawy inwestorów związane z dyskusjami urzędników amerykańskiej Rezerwy Federalnej na temat niedawnej obniżki stóp procentowych i możliwych przyszłych cięć. Prezesi oddziałów Fed w Kansas City i Minneapolis przewidywali umiarkowane, stopniowe obniżki w nadchodzących kwartałach. Dzisiaj również przemówienia mają wygłosić prezes Banku Anglii Andrew Bailey i prezes Europejskiego Banku Centralnego Christine Lagarde.

Jedną z najsilniejszych spółek europejskiej sesji jest niemiecki SAP SE, który rośnie ponad 5.6 proc do poziomu 222.70 EUR za walor. Wszystko za sprawą informacji spółki o znaczącym wzroście przychodów z chmury. Przychody z tego segmentu wzrosły o 25% w trzecim kwartale, osiągając 4,35 miliarda euro (4,7 miliarda USD). Spółka z Walldorf w Niemczech podała, że jej zaległe zamówienia w chmurze, które odzwierciedlają przyszłe przychody, również wzrosły o 25%, do 15,4 miliarda euro.

Wykres dzienny SAP_CFD, źródło: MetaTrader5

SAP, mimo słabej kondycji niemieckiej gospodarki, odnosi sukcesy, ponieważ coraz więcej klientów przechodzi na usługi chmurowe, które oferują wyższe wydatki na klienta niż tradycyjne oprogramowanie instalowane lokalnie. Firma mocno inwestuje w narzędzia sztucznej inteligencji i analitykę, co przyciąga przedsiębiorstwa poszukujące nowoczesnych rozwiązań. Firma podniosła swoje prognozy finansowe na 2024 rok, przewidując wyższe przepływy pieniężne (od 3,5 do 4 miliardów euro). Przewidywane przychody z chmury pozostają na poziomie 17–17,3 miliarda euro, co oznacza wzrost o 24–27% r/r. Dyrektor generalny Christian Klein podkreśla przyspieszenie transformacji chmurowej, w dużej mierze dzięki nowej strategii opartej na AI, ogłoszonej na początku tego roku. W trzecim kwartale około 30% nowych umów zawierało elementy wykorzystania AI. SAP planuje zakończyć rok, oferując 80% swoich najpopularniejszych rozwiązań w wersji z AI, co ma znacząco zwiększyć produktywność klientów. Jednak monetyzacja tych usług dopiero się rozpoczyna, jak zaznaczył dyrektor finansowy Dominik Asam.

Pomimo wzrostu, spółka przechodzi też przez trudny okres restrukturyzacji, w ramach której zostanie zredukowanych około 10 000 miejsc pracy. Firma mierzy się również z wyzwaniami prawnymi, w tym śledztwem w Stanach Zjednoczonych dotyczącym potencjalnego zmowy cenowej z resellerem Carahsoft Technology Corp.

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.