Spokojny poniedziałek na rynkach

Poranne   •   15-11-2022 08:08
Po dynamicznym czwartku i piątku, poniedziałkową sesję można zaliczyć do tych mniej interesujących. Indeksy za oceanem korygowały ostatnie silne wzrosty, Europa zyskiwała ale w sposób umiarkowany. Dolar nieznacznie zyskał a rentowności amerykańskiego długu osiągnęły wyższy poziom. Z ważnych wydarzeń należy uznać spotkanie przedstawicieli USA i Chin.
Spokojny poniedziałek na rynkach

Wczoraj odbyło się spotkanie prezydenta USA oraz przywódcy Chin Xi Jinpinga. Biden powiedział na konferencji prasowej, że "nie szuka konfliktu" i chce odpowiedzialnie zarządzać rywalizacją USA-Chiny. Podkreślił, że wierzy, że nie musi być nowej zimnej wojny. Dodał, że polityka USA w sprawie Tajwanu nie zmieniła się "w ogóle" i że Stany Zjednoczone pozostają zaangażowane w pokojowe rozwiązanie napięć. Prezydent Biden powiedział, że nie sądzi, aby ze strony Chin istniała jakakolwiek nieuchronna próba inwazji na Tajwan. Chińskie ministerstwo spraw zagranicznych podało w oświadczeniu, że Xi ostrzegł Bidena, że Tajwan znajduje się w "samym rdzeniu podstawowych interesów Chin" i "pierwszej czerwonej linii, której nie wolno przekroczyć w stosunkach Chiny-USA". Biden dodał również, że obaj przywódcy omówili wojnę na Ukrainie i potwierdzili ich wspólne przekonanie, że groźba lub użycie broni jądrowej jest całkowicie nie do przyjęcia.

Rynki finansowe otrzymały również wypowiedź zaliczanej do gołębiego skrzydła Fed-u Laeli Brainard. Wiceprzewodnicząca Rezerwy Federalnej wspomniała, że wkrótce właściwe będzie aby bank centralny przeszedł do wolniejszego tempa podwyżek. Dodała, że polityka monetarna jest opóźniona i potrzeba trochę czasu aby skumulowane zacieśnianie wpłynęło na gospodarkę.

Pomimo dobrego wydźwięku spotkania Bidena i XI oraz gołębich wypowiedzi Brainard,  indeksy w USA świeciły na czerwono i w ten sposób nastąpiła korekta ostatnich, dynamicznych wzrostów. Dow Jones stracił 0,6 proc., SP500 spadł o 0,9 proc. a Nasdaq zniżkował o 1,1 proc. Dolar lekko zyskał. Para EUR/USD spadła na moment poniżej 1,03 ale dziś o poranku ponownie kwotowanie wskazuje poziom powyżej 1,0330. Wszystko wskazuje na to, że ruch na północ będzie kontynuowany a poniedziałkowa mała zmienność jest jedynie przystankiem przed kolejnym impulsem wzrostowym.

Złoty po dobrym okresie aprecjacyjnym uległ osłabieniu. Kurs USD/PLN wrócił powyżej 4,56 a aktualnie wskazuje poziom poniżej 4,55. Notowanie EUR/PLN poszybowało i wczoraj popołudniu wskazywało 4,7150. Obecnie jesteśmy niżej przy 4,7030.

Cały czas na wysokich poziomach utrzymuje się złoto i za uncję trzeba zapłacić w okolicach 1771 USD. Najbliższym oporem technicznym wydaje się być okrągły pułap 1800 dolarów. Ciekawa formacja „odwróconej głowy z ramionami” ukształtowała się na wykresie srebra. Potencjalny zasięg wskazuje możliwe wzrosty w okolice 25 USD.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.