Słaby tydzień na Wall Street

Piątkowe dane z USA pokazały, że inflacja PPI w sierpniu wyniosła 0,7 proc. m/m. W ujęciu rocznym ceny producenckie urosły o 8,3 proc. Bazowy wskaźnik wyniósł 0,6 proc. m/m a w relacji rok do roku 6,7 proc. Wyższa dynamika PPI w konsekwencji przełoży się na ceny konsumenckie. To rodzi dodatkową presję na Fed. Dolar kontynuuje trend aprecjacyjny. Główna para walutowa przełamała wsparcie na 1,18. Cały ruch wzrostowy (od 20 sierpnia) na EUR/USD został już w ponad 50 proc. zniesiony. Jutro poznamy CPI z USA. Wyższe odczyty od oczekiwań mogą spowodować kontynuację umocnienia USD.
W tym tygodniu w centrum uwagi będą dane o aktywności gospodarczej w Chinach. Poznamy produkcję przemysłową oraz sprzedaż detaliczną. Rynek będzie szukał wskazówek o ponownych szkodach wyrządzonych gospodarce przez wirusy.
Korekta na Wall Street przyjęła jak na razie niewielkie rozmiary. Spadki indeksu SP500 są nadal mniejsze od tych, które widzieliśmy na początku II połowy sierpnia. Co prawda nie był to udany tydzień dla rynku akcyjnego, jednak jeśli spojrzymy na szerszą perspektywę, brak jak na razie alarmujących przesłanek. Spadki wciąż są kosmetyczne i w żadne sposób hossa na Wall Street nie została zagrożona. Pytanie jest tylko jedno, czy kupujący akcje wejdą do gry teraz czy poczekają, aż główne indeksy spadną jeszcze odrobinę.
Cały czas wysoko jesteśmy na ropie naftowej. Brent jest wyceniana w okolicach 73 USD za baryłkę a za WTI trzeba zapłacić ok 70 USD. Z jednej strony nadal istnieją duże braki w dostawach w Zatoce Meksykańskiej. Z drugiej strony obawy o wariant delta i mniejszy popyt na ropę w najbliższym czasie hamują znaczące wzrosty na rynku tego surowca. Dodatkową presję na wycenę ropy może powodować informacja o tym, że Państwo Środka planuje uwolnić ropę naftową z rezerw państwowych. Ma się to odbyć w kilku partiach sprzedawanych na publicznych aukcjach. Najwyraźniej krok ten ma na celu obniżenie cen, które władze uważają za zbyt wysokie. To ma pomóc chińskim rafineriom. Techniczny obraz ropy brent cały czas faworyzuje na ten moment obóz byków. W ostatnim czasie notowania opuściły formację flagi, która zwiększa prawdopodobieństwo dalszych wzrostów. Przełamanie 73,6 USD otworzy drogę do poziomu 75,5 USD.
Złoty po ubiegłotygodniowym osłabieniu dziś o poranku wraca do umocnienia. EUR/PLN spada do 4,5345 choć w piątek o tej samej porze byliśmy na poziomie 4,55. W środę poznamy finalne odczyty wskaźnika CPI a w czwartek dowiemy się jak kształtuje się wskaźnik inflacji bazowej. Bez wątpienia to w tym momencie kluczowe dane dla wyceny PLN. Spodziewamy się reakcji polskiej waluty w momencie publikacji danych.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne