Słabe obligacje, słabe akcje

Opinie   •   10-01-2022 17:02
Przedpołudniowe odbicie cen akcji w górę nie przetrwało długo. Cykliczna bessa na rynkach obligacji skarbowych coraz silniej negatywnie działa na rynki akcji. Liderem słabości są spółki „technologiczne”. Akcje polskich banków nadal próbują opierać się temu negatywnemu trendowi.
Słabe obligacje, słabe akcje

Relatywna siła polskiego rynku akcji prezentowana podczas pierwszej połowy dzisiejszej sesji nie przetrwała poza godzinę 13-tą. Wydaje się, że rynki akcji coraz gorzej znoszą spadek cen (wzrost rentowności) obligacji skarbowych na świecie. Popołudniowa przecena kontraktów na amerykańskie akcje skutecznie schłodziła nastroje również na warszawskiej giełdzie, gdzie po 16-tej wszystkie główne indeksy były już na minusie (WIG20 -0,95 proc.). Nadal rzucała się w oczy słabość akcji spółek „technologicznych”. Niemiecki TecDAX (tracił ponad 3 proc.) i szybkimi krokami zbliżał się do ważnego poziomu wsparcia wyznaczanego przez dołek z października ub.r. i szczytu z lutego i kwietnia br. (strefa 3500-3600 pkt.). Jego ewentualne przełamanie trudno byłoby interpretować inaczej niż wyłamanie w dół z półrocznej formacji „podwójnego” szczytu poprzedzające w typowych warunkach dalszy spadek o rozmiar formacji, czyli w tym przypadku poziomy dołków z marca i maja ub.r. oraz poziomy szczytów z okresu czerwiec-październik 2020 (ok. 3200-3300 pkt.). Nasdaq Composite otworzył się również słabo. Po 16-tej spadał -2,5 proc. przełamując dołki z grudnia i osiągając najniższe poziomy od pierwszej połowy października.

Generalnie temu negatywnemu trendowi próbowały nadal opierać się akcje polskich banków. Pod koniec sesji wśród 4 rosnących spółek z WIG-u 20 były 3 banki (Pekao SA, PKO BB oraz Santander plus PZU). Wśród spółek z mWIG-u 40 pomimo późniejszego spadku swe prawie 3-letnie maksimum zaliczyły ceny akcji Banku Handlowego. Pomimo późniejszego lekkiego spadku historyczne maksimum zaliczyły akcje LPP. O dziwo pomimo silnego ponad 4 proc. spadku ceny akcji CD Projekt, złotym zębem błysnął dziś WIG-GAMES (drugi po WIG-GORNIC najsłabszy indeks sektorowy GPW w okresie minionych 12 miesięcy -18,2 proc.) rosnąc dzięki zwyżkom cen akcji Huuuge (+10,1 proc.) oraz Ten Square Games (+4,5 proc.).

Warto zwrócić uwagę na dzisiejsze zachowanie kursu akcji spółki Vigo System, będącej producentem niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni. Po informacji o 56 proc. wzroście przychodów spółki w IV kw. ub. Roku. Akcje Vigo System drożały o prawie 10 proc. wcześniej w trakcie sesji ustanawiając swój nowy historyczny rekord. Biorąc pod uwagę, że to prawdopodobnie jedyna notowana na polskiej giełdzie spółka, której produkty trafiły wraz z Łazikiem Curiosity na Marsa, a produkty spółki mają również zastosowania militarne, co w dzisiejszych może nie być bez znaczenia, spółka ta z pewnością zasługuje na zainteresowanie.

W dosyć tradycyjny sposób w warunkach osłabienia na rynkach akcji amerykański dolara się umacniał (EUR/USD -0,34 proc.). Warto zwrócić uwagę na aprecjację  funta brytyjskiego względem euro. Kurs EUR/GBP był przed południem najmocniejszy od lutego 2020. Kurs ten (0,835)  zbliża się do ważnego wsparcia wyznaczanego przez dołki z grudnia 2019/lutego 2020 (0,828) i kwietnia 2017 (0,832) i jego ewentualne przełamanie otwierałoby drogę do dalszego spadku w okolice 0,73. Nadał słabował również Bitcoin (-3,2 proc.), który przez chwilę był poniżej poziomu 40000 USD po raz pierwszy od drugiej połowy września.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Wojciech Białek
Wojciech Białek

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.