Silny złoty w obliczu wyroku SN

Flesz   •   09-04-2021 11:19
Kurs EUR/PLN spadał przejściowo do poziomu 5,5390 – najniższego od ponad miesiąca, a przed południem oscyluje na poziomie 4,5410. Złoty ma za sobą dobry tydzień, a w piątek spodziewamy się dużej zmienności w związku z konferencją prezesa NBP. Kluczową pozostaje kwestia kredytów CHF.
Silny złoty w obliczu wyroku SN

Złoty jest w tym tygodniu najsilniejszą walutą regionu i odrobił już większość strat z ubiegłego miesiąca. Pomimo wciąż trudnej sytuacji epidemicznej ze złotego spada część presji związanej z lockdownem, a domykanie krótkich pozycji na złotym i relatywna słabość względem rywali w poprzednich okresach wspiera dynamiczne odbicie.

Notowania walut EM względem euro, źródło: Bloomberg

Notowania walut EM względem euro, źródło: Bloomberg

Nieuchronnie zbliżamy się jednak do daty orzeczenia Sądu Najwyższego w sprawie tzw. kredytów frankowych. Izba SN zadecyduje w praktyce o sytuacji nie tylko kilkuset tysięcy kredytobiorców, ale w dużej mierze o sytuacji sektora bankowego i rynku złotego. Skrajnie niekorzystny dla banków wyrok mógłby doprowadzić do straty sektora na poziomie 200 mld złotych i konieczności domknięcia opcji walutowych, które spowodowałyby załamanie kursu złotego. Rozprawa odbędzie się 13 kwietnia, ale na rynku pojawiają się głosy, że SN wstrzyma się z wydaniem decyzji do 29 kwietnia, kiedy to na podobne pytania odpowie TSUE. W takiej sytuacji SN zdejmie z siebie presję wyroku i sceduje ją na instytucje europejskie, a tym samym wydłuży się okres niepewności dla złotego.

W kontekście ewentualnej konieczności przewalutowania kredytów na złote istotne będzie działanie banku centralnego. Konsensus rynku mówi o tym, że NBP powinien udostępnić swoje rezerwy frankowe bankom komercyjnym, aby nie doprowadzić do załamania kursu. Z pewnością na pytania związane z tą kwestią odpowie w trakcie piątkowej konferencji prezes Glapiński, co dodatkowo podnosi jej rangę. Wcześniej prezes wyraził gotowość banku do uczestniczenia w procesie przewalutowania, ale postawił warunki i przy każdej okazji podkreślał, że sektor nie w pełni odpowiedział na propozycję NBP. Naszym zdaniem jednak ostatecznie NBP zdecyduje się pomóc (jeśli zajdzie taka konieczność), gdyż ma świadomość do jakich zawirowań na FX mogłoby doprowadzić operacje banków.

Na ostateczne rozstrzygnięcie przyjdzie jednak poczekać, a że rynek nie lubi to w piątek obserwujemy umocnienie złotego względem euro i przecenę względem innych rywali G10. Kurs EUR/PLN testuje ponad miesięczne minima przejściowe przy 4,5390. Umocnienie złotego w relacji do euro to jednak głównie efekt słabości europejskiej waluty. W piątek znajduje się ona w środku stawki G10 i wyprzedzają ją zarówno dolar jak i funt szterling. Kurs USD/PLN odbija do 3,82 w ślad za umocnieniem dolara, natomiast GBP/PLN stabilizuje się przy 5,2370. Większej zmienności oczekujemy wraz ze zbliżającą się konferencją prezesa NBP, która odbędzie się o 15:00.

Notowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS BrokersNotowania EUR/PLN, interwał: D1, źródło: TMS Brokers

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.