RPP decyduje. Jak zareaguje złoty?

RPP z pewnością zaniepokojona jest wysoką inflacją zarówno CPI (8,6 proc. w styczniu) jak i bazową (5,3 proc.). Odczyt za styczeń, który poznamy 15 lutego pokaże prawdopodobnie wartość powyżej 9 proc. Ostatnie wypowiedzi profesora Glapińskiego, ewidentnie pokazujące determinację działania, być może miały pełnić funkcję werbalnej interwencji, zasygnalizowania rynkom, że przed nami kontynuacja dynamicznego cyklu zacieśniającego politykę monetarną. Z pewnością Radzie w tym momencie zależy na silniejszym złotym. Aprecjacja PLN pomogłaby bowiem w walce z inflacją. Złoty od końca lutego w relacji do euro umocnił z poziomu bliskiego 4,60 do 4,5350, a przez moment para walutowa była nawet w okolicach 4,52. Osłabienie złotego spowodowane wydarzeniami na Ukrainie zostało w dużej mierze zredukowane. Ostatni ruch to być może efekt stanowczych wypowiedzi Glapińskiego ale również dyskontowanie przez rynek dzisiejszej decyzji o zmianie parametrów prowadzonej polityki monetarnej. Sama jednak interwencja werbalna nie przyniesie w dłuższej perspektywie wymiernych korzyści, ponieważ na złotego oddziałuje szereg globalnych czynników. Ostatnie umocnienie naszej waluty można również tłumaczyć wzrostami głównej pary walutowej EUR/USD, która zyskiwała na skutek wyższych odczytów inflacyjnych w Europie oraz słów Christine Lagarde – szefowej Europejskiego Banku Centralnego.
Ostatnie dane o cenach paliw w Polsce są pierwszymi nieśmiałymi sygnałami z regionu CEE, które wspierają poglądy wszystkich przewidujących spadek inflacji w I kwartale, po osiągnięciu szczytu. To co się dzieje na stacjach paliw to efekt działań rządu, ale niestety działań na krótką metę. Tańsza benzyna i olej napędowy to efekt obniżki podatku VAT na paliwa w ramach programu Tarcza Antyinflacyjna 1.0. Efekty widać gołym okiem. Indeks paliwowy w lutym prawdopodobnie spowolni do 16 proc. r/r z 28 proc. r/r w styczniu. To spowoduje, że CPI za luty obniży się. Wkład procentowy grupy paliwowej do wskaźnika będzie mniejszy niż 1 punkt procentowy. W grudniu był na poziomie 1,7 punktu procentowego. Kluczowym pytaniem jest oczywiście to, co stanie się w średnim terminie, jeśli światowe ceny surowców i bazowe czynniki inflacyjne nie obniżą się. Działania rządu mogą być bardzo kosztowne i nieefektywne. Jeśli jednak na rynkach trend się odmieni, wówczas decyzje mogą finalnie być udane.
Godziny dzisiejszej decyzji RPP nie znamy, to już oczywiście nikogo nie dziwi. Zakładam, że złoty może umocnić się, chociaż aprecjacja będzie ograniczona, ze względu na to, że rynek już zdążył zdyskontować podwyżkę stóp. Spadek pary walutowej EUR/PLN do technicznego poziomu 4,52 a nawet 4,51 (minima z 20 i 21 stycznia) jest realny.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne