Rozczarowująca sprzedaż detaliczna

Otwarcie galerii handlowych w lutym nie wystarczyło, aby wywindować sprzedaż detaliczną na wyższe poziomy. Realizacja odłożonego popytu wprawdzie miała miejsce, co pokazują dane miesięczne, ale odbicie o kilka proc. po styczniowych obostrzeniach nie wprawia w osłupienie. Słabe odbicie wskazuje, że pomimo większej możliwości konsumenci nie rzucili się na sklepy, na co wpływ miały przede wszystkim obawy epidemiczne.
Sprzedaż detaliczna – dane wyrównane sezonowo i niewyrównane (ceny stałe) – przeciętna, źródło: TMS Brokers, GUS
Ze szczegółów publikacji GUS można wyciągnąć jednak kilka nieoczywistych wniosków. Naszym zdaniem wpływ na relatywnie słabe odbicie sprzedaży mogła mieć również pogoda. Spadek sprzedaży paliw sugeruje, że Polacy byli mniej mobilni, co nie powinno dziwić wszak luty był bardzo mroźnym miesiącem. W takiej aurze konsumenci niechętnie przemieszczali się z domu do galerii handlowych i tym samym kupowali jedynie niezbędne rzeczy.
Jeśli już konsumenci dotarli do galerii, to kupowali przede wszystkim odzież i obuwie. W dużej mierze było to powodowane promocjami, które miały zachęcić do większych zakupów. Z danych szczegółowych wynika również, że wzrosła sprzedaż sprzętu RTV oraz AGD, a także mebli.
Ciekawie wygląda spadek sprzedaży farmaceutyków. Okazuje się, że teleporady medyczne nie są tak popularne, a do lekarza udajemy się wtedy, kiedy naprawdę istnieje taka konieczność. Skutkuje to wyraźnie niższą wartością sprzedaży farmaceutyków, choć warto również podkreślić, że w tej grupie produktów są kosmetyki, które w dobie spędzania wielkości czasów w domu również nie stały się produktem pierwszej potrzeby.
źródło: GUS
Mrozy dotknęły również sektor budowlany. W lutym wartość produkcji budowlano-montażowej spadła o około 17 proc. r/r. W budownictwie mieszkaniowym do użytku zostało oddane 7,7 proc. r/r mieszkań więcej, ale o niemal 10 proc. r/r spadła liczba rozpoczętych budów. W lutym wydano jednak około 43,7 proc. więcej pozwoleń na budowę, co skutkować będzie dobrymi odczytami w kolejnych miesiącach.
Wprowadzone niedawno restrykcje epidemiczne karzą spodziewać się gorszego wyniku za marzec, co w jakimś stopniu przełoży się na tempo odbicia gospodarczego w całym 2021 roku. Niestety na chwilę obecną lockdown to jedyny sposób na walkę z epidemią, a serię naprzemiennego luzowania i przywracania restrykcji może przerwać dopiero zaszczepienie odpowiednio dużej części społeczeństwa. Przestój w sektorze budowlanym będzie z kolei wpływał na niższe tempo odbicia inwestycji w całym roku. Generalnie luty, pomimo mniejszych restrykcji rozczarował, a powrót ograniczeń nie nastraja optymistycznie. W dalszym ciągu jednak aktualne są prognozy dynamiki PKB, które ciężar wzrostu gospodarczego kładą głównie na drugą połowę roku.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne