Rosnące rentowności obligacji w USA: zagrożenie czy sygnał „reflacji”?

Poranne   •   24-12-2024 10:04
Poniedziałkowa sesja na amerykańskich giełdach zakończyła się wzrostami głównych indeksów – Dow Jones, S&P 500 oraz Nasdaq – mimo trudnej sytuacji na rynku obligacji oraz umacniającego się dolara. Wzrost rentowności długoterminowych papierów skarbowych oraz ostrożne sygnały ze strony amerykańskiej Rezerwy Federalnej (Fed) budzą jednak wśród inwestorów obawy dotyczące przyszłości rynku akcji. Coraz częściej pojawia się pytanie, czy potencjalne „reflacyjne” przyspieszenie gospodarcze może paradoksalnie zaszkodzić wycenom giełdowym.
Rosnące rentowności obligacji w USA: zagrożenie czy sygnał „reflacji”?

Kluczowym elementem kształtującym obecne nastroje jest stanowisko Fed, który sygnalizuje ostrożność w podejmowaniu decyzji o obniżkach stóp procentowych, planowanych na 2025 rok. Bank centralny, w reakcji na wyższą inflację i solidny wzrost gospodarczy, może utrzymać bardziej restrykcyjną politykę monetarną, niż dotychczas oczekiwano. Efektem tego są zarówno wzrost wartości dolara, jak i dalszy wzrost rentowności obligacji. Rentowność 10-letnich papierów skarbowych w poniedziałek osiągnęła 4.594%, najwyższy poziom od maja. Część obserwatorów rynku zakłada, że w kolejnych miesiącach może dojść do przekroczenia granicy 5%.

Rosnące rentowności obligacji stają się istotnym czynnikiem hamującym dla rynku akcji. Dotychczasowa inwersja (3-miesięczne obligacje oferowały wyższe kupony niż 10-letnie) jest zjawiskiem częstym przed spowolnieniem gospodarczym. Teraz jednak inwestorzy mogą interpretować zmiany, jako początek nowej fazy wzrostu nominalnego, określanego mianem „reflacji”.

Silny dolar, którego indeks oscyluje wokół poziomu 108.09, zbliżony do szczytów z 2022 roku, odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu globalnych przepływów kapitału. Trwała aprecjacja amerykańskiej waluty, szczególnie przy bardziej restrykcyjnej polityce Fed w porównaniu z innymi bankami centralnymi, może przyciągać inwestorów z rynków wschodzących i rozwiniętych. Jednocześnie mocny dolar negatywnie wpływa na wyniki amerykańskich eksporterów, którzy mają trudności z generowaniem przychodów za granicą. To zjawisko może dodatkowo stymulować wzrost rentowności obligacji, tworząc zamknięte koło.

„Reflacja” niesie ze sobą mieszane implikacje. Z jednej strony wskazuje na ożywienie gospodarki, z drugiej zaś może prowadzić do odpływu kapitału z rynku akcji na rzecz bardziej atrakcyjnych obligacji. Stabilizacja rentowności 10-letnich papierów skarbowych w przedziale 4.5–4.6% mogłaby poprawić nastroje na giełdzie, umożliwiając inwestorom bardziej optymistyczne spojrzenie na przyszłe perspektywy. Ewentualne sygnały o wcześniejszym złagodzeniu polityki monetarnej przez Fed mogłyby pozytywnie wpłynąć na rynki, choć ich wpływ byłby ograniczony w warunkach utrzymującej się inflacji. Z kolei mocny dolar, mimo że stanowi wyzwanie dla firm z ekspozycją globalną, może nadal przyciągać kapitał z zagranicy, zapewniając względną stabilność amerykańskiej gospodarce w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu makroekonomicznym.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Krzysztof Kamiński
Krzysztof Kamiński

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.