Ropa najtańsza od czerwca, jen silnie zyskuje

Rynek ropy naftowej jest obecnie skoncentrowany na popycie niż na podaży. Cały czas dominują obawy o kondycję gospodarczą Chin. Z pewnością swoje piętno odcisnęła decyzja agencji Moody’s, która obniżyła perspektywę chińskiego ratingu z A1 do negatywnej ze stabilnej. Ropa nie zdołała zyskać pomimo mocnego wzrostu zapasów ropy (5,4 mln brk). Rynek skupił się jednak na mocnym spadku zapasów benzyny. Co oznacza, że popyt na nią podczas długiego weekendu Święta Dziękczynienia był słaby. Był on w ubiegłym tygodniu o 2,5 proc. niższy od 10-letniej średniej sezonowej. Pomimo ograniczenia podaży przez OPEC+ (30 listopada) cena spadła już o ponad 11 proc.
Raport ADP rozczarował ale jednak nie osłabił dolara trwale. Kurs EUR/USD zniżkował wczoraj do poziomu 1,0760. Zmiana zatrudnienia w sektorze prywatnym wyniosła 103 tys. co rodzi spekulacje, że jutrzejszy NFP również pokaże mniejsze wartości. Pamiętajmy jednak, że dane te nie są silnie skorelowane z rządową publikacją na temat rynku pracy. Prognoza wskazuję, że zatrudnienie wzrośnie do 180 tys. z poprzedniego poziomu 150 tys. Stopa bezrobocia ma ustabilizować się i wynieść 3,9 proc. Rynek wciąż mocno wycenia obniżki stóp przez Fed w pierwszym półroczu 2024 roku. Majowe oraz czerwcowe ruchy w dół mają w tym momencie ok 70 proc. prawdopodobieństwa na realizację. Jak na razie zniżki głównej pary walutowej są w dużym stopniu pokłosiem tego, że rynek zakłada, ze EBC jako pierwszy przed Fed-em rozpocznie cykl luzowania polityki monetarnej.
Silnie dziś rosną rentowności japońskich 10-letnich obligacji rządowych (o 8,5 punktów bazowych do 0,73 proc.). Wycena rynkowa (swap) wskazała w pewnym momencie aż 45 proc. szans na to, że BoJ zakończy politykę ujemnych stóp procentowych w tym miesiącu, a uwagi zastępcy gubernatora Ryozo Himino były wymieniane jako kluczowy czynnik napędzający ruch na rynku długu oraz walutowym. Jeszcze dwa dni temu ryzyko to wynosiło 3,5 proc. Tymczasem poranne komentarze Uedy w parlamencie zwiększyły presję na wzrost rentowności obligacji i jena. Japońska waluta umocniła się w relacji do USD o 0,4 proc. Aktualnie obserwujemy silne spadki USD/JPY do poziomu poniżej 145,00. Posiedzenie BoJ zaplanowane jest na 18-19 grudnia.
RPP utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie (5,75 proc. referencyjna). Złoty był niewrażliwy na tę decyzję, która byłą szeroko oczekiwana. PLN osłabił się w relacji do dolara a kurs USD/PLN urósł powyżej 4,02. Notowania EUR/PLN osiągnęły nawet poziom 4,34 ale dzień zakończyły przy 4,33. Dziś rano umiarkowane osłabienie złotego względem euro jest kontynuowane.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne