RBNZ: ciąć jeszcze, czy już wystarczy?

Opinie   •   12-11-2019 13:44
Dziś w nocy (2:00) Bank Rezerwy Nowej Zelandii będzie decydował o poziomie stopy procentowej. Rynek w większości spodziewa się obniżki o 25 pb, a dziś przekonanie to wzmocnił niższy odczyt oczekiwań inflacyjnych. Mimo to jest pole do niespodzianki.
RBNZ: ciąć jeszcze, czy już wystarczy?

Aż 16 z 21 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga spodziewa się obniżki stopy OCR o 25 pb do 0,75 proc. Rynek stopy procentowej wycenia prawie 75-proc. prawdopodobieństwo takiej decyzji.

Dziś nad ranem raport RBNZ o oczekiwaniach inflacyjnych w IV kw. wskazał ich spadek do 1,80 proc. z 1,86 proc. kwartał wcześniej. Jest to wskaźnik o dużym znaczeniu dla banku centralnego i w ocenie rynku przesądza o obniżce.

Mimo to stawiane są kontrargumenty. W szerokim ujęciu zwracana jest uwaga na osłabienie globalnych czynników ryzyka. Nastąpił postęp w rozmowach handlowych USA-Chiny; osłabło ryzyko twardego brexitu.

W ujęciu lokalnym CPI za III kw. wypadł lepiej od oczekiwań: 1,5 proc. r/r wobec prognozy 1,4 proc. i szacunków RBNZ 1,3 proc. Nastroje biznesu odbiły o pokryzysowych dołków, a kurs NZD TWI jest blisko 4-letnich minimów (70,44 wobec projekcji RBNZ 73,4).

Zaskakujące cięcie o 50 pb w sierpniu (po obniżce o 25 pb w maju) miało znamiona wyprzedzającej decyzji, by uniknąć dalszego luzowania w przyszłości. Jednak przez biznes i konsumentów w Nowej Zelandii obniżka o 50 pb została odebrana jako sygnał, że w gospodarce dzieje się coś niedobrego. kolejna obniżka wzmocniłaby niepewność, że sierpniowe cięcie okazało się nieskuteczne. Może to prowadzić do spirali złamania zaufania. Ponadto banki powoli tracą możliwości pełnego przełożenia obniżek na klientów, co będzie drenować zyski sektora.

Z drugiej strony kolejne posiedzenie RBNZ wypada dopiero 12 lutego 2020 r., co daje 3 miesiące, kiedy bank pozostanie w trybie wyczekiwania. Wydaje się to zbyt długim okresem, szczególnie w obliczu spadających oczekiwań inflacyjnych. Wydaje się lepszą decyzją przeprowadzić obniżkę w listopadzie, by powstrzymać negatywne trendu w gospodarce.

Przy obniżce jest bardziej realne, że komunikat RBNZ przedstawi neutralne nastawienie bez sygnalizowania gotowości do dalszych cięć. Przy głębokiej wycenie cięcia potencjał do deprecjacji NZD wydaje się ograniczony. Rynek stopy procentowej dyskontuje dodatkowe 10 pb obniżki do maja 2020 r., toteż wymazanie tego dyskonta może być sygnałem do umocnienia NZD, kiedy minie pierwsza reakcja na obniżkę.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.