Raport rynkowy: Kwiecień 2022

Miesięczne   •   06-04-2022 11:42
Kiedy wybuchła wojna dolar stał się walutą pierwszego wyboru. Później nastąpiły obawy, że Fed w związku wyjątkowymi okolicznościami (obawami o spowolnienie gospodarcze) odłoży w czasie termin pierwszej podwyżki stóp. Tak się nie stało. Do pierwszego ruchu doszło 16 marca a w II połowie miesiąca wzrosło nawet prawdopodobieństwo kolejnego ruchu aż o 50 punktów bazowych. Rynek został zbombardowany "jastrzębimi" wypowiedziami poszczególnych członków FOMC. W tym momencie wysokie oczekiwania inflacyjne będą nadal powodować stałą presję na Fed, aby ten w odpowiedni sposób reagował. Powell prowadzi jednak wyjątkowo klarowny dialog z rynkiem i wcześniej przygotowuje je na swoje decyzje.
Raport rynkowy: Luty 2022
  • Co dalej z dolarem i euro

Dolar nadal powinien być mocny. To nie ulega żadnej wątpliwości. Stopy być może będą rosły na każdym posiedzeniu. Ze strony Fed-u „zielony” będzie  mieć wsparcie. Jeśli na froncie dojdzie do dużej odwilży (np.  zawieszenia broni), wówczas USD może przestać mieć argument w postaci wojny aby dalej zyskiwać. Ten scenariusz (przynajmniej w średnim terminie) jest bardziej prawdopodobny, niż ten zakładający zaognienia walk na froncie i pogorszenie globalnego sentymentu. Rosja musi odpocząć, przegrupować wojska i na to potrzeba czasu. 

Pytanie tylko w relacji do której waluty powinien zyskiwać najwięcej. Po tym co ostatnio zrobił Bank Japonii, nadal powinniśmy widzieć wzrosty pary walutowej USD/JPY. W przypadku EUR/USD trend spadkowy może wyhamować znacznie lub nawet się odwrócić w krótkim terminie, jeśli rynek zacznie wyceniać pierwsze ruchy EBC. Presja na zmianę nastawienia urosła w ubiegłym tygodniu, kiedy dane pokazujące dynamikę inflacji mocno zaskoczyły i były zdecydowanie wyższe od prognoz. Jeśli EBC będzie konsekwentny (będzie nadal dużo bardziej gołębi od Fed-u), wówczas 1,08 na eurodolarze to w tym momencie docelowa nasza prognoza w średnim terminie.
 

  • Ropa: duża niepewność na rynku pozostaje

Rynek ropy naftowej ma aktualnie kilka zmartwień. Z jednej strony istnieje ryzyko redukcji podaży. Cały czas Europa zastanawia się czy wprowadzić embargo na rosyjską ropę. Politycy boją się, że Putin w rewanżu zakręci kurek z gazem. Wówczas konsekwencje dla europejskiej gospodarki były by dużo poważniejsze. Niestety za sankcje zapłacą obydwie strony, ale to jedyna droga do powstrzymania agresji rosyjskiej. 
Zachód stara się ugasić pożar cenowy wywołany dynamicznymi wzrostami na rynku surowców energetycznych. Inflacja, która jest w dużej mierze determinowana tymi czynnikami martwi przedstawicieli głównych światowych banków centralnych ale również polityków. Joe Biden ogłosił w ostatnim czasie, że USA zamierzają uwolnić strategiczne rezerwy ropy naftowej na niespotykaną dotąd skalę. Jeśli to się zacznie materializować, wówczas na rynku deficyt podaży zostanie mocno zredukowany albo nawet świat całkowicie go uniknie.
 

  • Złoty w trudnych czasach

Kursem złotego wstrząsnęły jednocześnie w ostatnich tygodniach rozpoczęcie zacieśniania polityki pieniężnej przez Fed oraz wydarzenia w Rosji i na Ukrainie. Premia za ryzyko związana z wydarzeniami geopolitycznymi na przemian poszerza się i zwęża, a zmienność ta prawdopodobnie będzie się utrzymywać, ponieważ niekorzystne scenariusze nie zostały jeszcze do końca wycenione. 

Co prawda z dynamicznej deprecjacji widocznej na początku marca niewiele już pozostało, a kurs EUR/PLN zdążył spaść o ponad 35 groszy, jednak cały czas należy pamiętać, że ryzyko geopolityczne nie zostało wyeliminowane, a jakiekolwiek większe napięcia ponownie mogą tworzyć presję na osłabienie PLN.
 

  • Rynek akcji w USA

Dawno temu Alan Greenspan – przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej w latach 1987-2006 – określił „inwersję” krzywej rentowności – czyli spadek rentowności długoterminowych obligacji poniżej poziomu krótkoterminowych stóp procentowych – jako najlepszy znamy wskaźnik ostrzegający przed nadchodzącą gospodarczą recesją w USA. O słuszności tej opinii mogliśmy przekonać się w 2020 roku, kiedy o inwersja krzywej rentowności już rok wcześniej ostrzegała przed recesją, mimo że rynek obligacji i rynek pieniężny nie mogły wiedzieć o nadchodzącej pandemii COVID-19. Można próbować wyjaśnić ten fenomen opisując działalność systemu bankowego jako przyjmowanie pieniędzy od ludzi (albo na rynku pieniężnym) na krótki termin (przyjmowanie krótkoterminowych depozytów) i pożyczanie ich na długi termin w postaci kredytów na samochody, kredytów hipotecznych czy kredytów inwestycyjnych dla firm. 
 

  • Rynek akcji w Polsce

Wydaje się – chociaż oczywiście trudno w obecnej skomplikowanej sytuacji upierać się przy jakichś bardzo zdecydowanych tezach, że losy cen akcji na GPW będą w dalszym ciągu w dużym stopniu zależeć od rozwoju sytuacji militarnej w Ukrainie. Silne kilkudziesięcioprocentowe odbicie wartości WIG-Ukraine w marcu, które nastąpiło po będącym początkową reakcją na rosyjską inwazję spadku wartości tego indeksu z poziomu od 600 pkt. do poziomu ok. 250 pkt., dyskontowało wielki sukces Ukrainy jakim było wycofanie się rosyjskich wojsk z okolic Kijowa, do którego doszło na przełomie marca i kwietnia. Ale poziom 500 pkt. na tym indeksie to obecnie potężny opór, a kolejny etap wojny będzie się być może rozstrzygał na wschodzie w walkach o kontrolę obwodów donieckiego i ługańskiego i można sądzić, że losy tej fazy konfliktu militarnego będą silnie wpływać na zachowanie wielu rynków akcji, w tym w szczególności polskiego. 
 

 

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Pliki do pobrania: 

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.