Raport rynkowy: Grudzień 2021

Miesięczne   •   07-12-2021 15:48
W październiku inflacja w USA mierzona indeksem cen konsumpcyjnych wzrosła do 6,2%. Jest to najwyższy poziom od 31 lat. Prognozy Bloomberga pokazują, że najnowszy odczyt za listopad, który poznamy w pierwszym pełnym tygodniu grudnia wyniesie aż 6,8 proc. Presja inflacyjna wzrosła nie tylko w przypadku dóbr, które są obecnie deficytowe z powodu „wąskich gardeł” produkcyjnych, takich jak samochody, ale dotyka również coraz więcej innych artykułów. Dotyczy to w szczególności czynszów (i czynszów kalkulacyjnych dla właścicieli domów), które łącznie stanowią prawie jedną trzecią wskaźnika cen konsumpcyjnych i zazwyczaj zmieniają się powoli.
Raport rynkowy: Grudzień 2021

Jednocześnie zauważalnie wzrosła presja płacowa. Główny wskaźnik tego zjawiska, indeks kosztów zatrudnienia (ECI), odnotował w trzecim kwartale najostrzejszy wzrost od czasu, gdy seria danych rozpoczęła się w 2001 roku. Nawet jeśli w przyszłym roku wąskie gardła w produkcji zostaną przezwyciężone, a ceny niektórych towarów ponownie spadną, presja cenowa pozostanie prawdopodobnie wyższa niż przed pandemią. 

W trzecim kwartale gospodarka amerykańska rozwijała się w annualizowanym tempie 2,1%, najwolniej podczas obecnego ożywienia. Przyczyną tego stanu rzeczy było wygaśnięcie bodźców polityki fiskalnej i w konsekwencji spowolnienie konsumpcji prywatnej, niedobór materiałów, który spowolnił produkcję, oraz ponowny wzrost liczby infekcji, który sprawił, że konsumenci stali się bardziej ostrożni.

Fed

Zgodnie z oczekiwaniami, Fed zdecydował na listopadowym posiedzeniu o ograniczeniu skupu obligacji ("tapering"), ponieważ gospodarka poczyniła znaczne postępy w kierunku celów inflacyjnych i zatrudnienia. Miesięczny wolumen zakupów, wynoszący dotychczas 120 mld USD miesięcznie, spadnie o 15 mld USD jeszcze w listopadzie. W grudniu nastąpi dalsza redukcja o 15 mld dolarów. Pierwotnie Fed planował całkowite zaprzestanie zakupów do połowy 2022 roku. Jednak ze względu na niespodziewanie wysoką presję inflacyjną i ostatni powrót do silniejszego wzrostu gospodarczego, Fed dyskutuje nad zacieśnieniem harmonogramu. Oczekujemy zatem, że proces taperingu zakończy się do końca pierwszego kwartału 2022 roku. 

Ryzykiem w tym momencie nadal jest mało znana mutacja omikron. Na ten moment jednak w związku z pogorszeniem się perspektyw inflacyjnych, kluczowa stopa procentowa zostanie prawdopodobnie podniesiona szybciej niż wcześniej oczekiwano. Obecnie oczekujemy, że pierwszy krok zostanie podjęty około połowy 2022 r. Dotychczasowy konsensus rynkowy wskazywał połowę 2023 roku. Do tego czasu stopa bezrobocia powinna spaść z powrotem poniżej 4% i tym samym zbliżyć się do poziomu sprzed kryzysu, czyli 3,5%. Jednocześnie inflacja prawdopodobnie utrzymywałaby się już wystarczająco długo powyżej docelowego poziomu 2% ustalonego przez Fed. Ponadto, ze względu na pełne zatrudnienie i rosnące płace, stabilność cen byłaby zagrożona bez przeciwdziałania ze strony Fedu. Pamiętajmy jednak, że niepewność co do przebiegu 4 fali pandemii powoduje, że założenia Fed mogą na przestrzeni kilku miesięcy ulec zmianie a jastrzębia retoryka nieco złagodnieć.

 

PKB USA oraz indeks kosztów zatrudnienia (ECI), źródło: Bloomberg

Pobierz pełny raport (poniżej)

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne


Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.