Raport NFP nie dał klarownej odpowiedzi

Poranne   •   08-01-2024 10:47
Kurs EURUSD w piątek na skutek danych NFP oraz ISM wykazywał podwyższoną zmienność, natomiast na koniec dnia notowania znalazły się w okolicach poziomu sprzed publikacji. Indeksy z Wall Street zakończyły dzień na kosmetycznych plusach. Najwięcej zyskał Nasdaq Composite, który urósł o 0,2 proc. Dolar nie był stanie się trawle umocnić, pomimo, że zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wyniosła ponad 200 tys. a stopa bezrobocia nie wzrosła tylko pozostała na niezmienionym poziomie 3,7 proc.
Raport NFP nie dał klarownej odpowiedzi

Na pierwszy rzut oka piątkowy raport NFP wydaje się być solidny. Jeśli jednak wejdziemy w szczegóły, wówczas widzimy pewne „pęknięcia” i oznaki, że sytuacja mimo wszystko się pogarsza. Tu należy spojrzeć na rewizję poprzednich danych. Przyrost miejsc pracy z listopada został zrewidowany w dół, a tygodniowa liczba przepracowanych godzin spadła. Obniżył się również wskaźnik aktywności zawodowej z 62,8 proc. do 62,5 proc. Na korzyść dolara przemawiały dane na temat średniej płacy godzinowej. Tu nastąpił wzrost o 4,1 proc. r/r oraz o 0,4 proc. m/m/.

Wnioski jakie płyną z piątkowego raportu są takie, że rynek pracy pozostaje wciąż stosunkowo silny. Rynek jednak najwyraźniej nie jest gotowy na dokonanie znaczących korekt w sowich oczekiwaniach dotyczących cięcia stóp procentowych przez Fed.

Problemy z umocnieniem USD mogły także wynikać z rozczarowującego raportu ISM, co prawda główny wskaźnik utrzymał się powyżej granicznego poziomu 50 pkt. ale wypadł  poniżej oczekiwań (52,5 pkt.) i wyniósł 50,6 pkt. Mocno rozczarował subindeks zatrudnienia, który spadł z 50,7 pkt. do 43,3v pkt. Spadł również wskaźnik nowych zamówień. Lekko lepszy od oczekiwań ale gorszy niż w listopadzie okazał się ten dotyczący cen płaconych.

Teraz oczy inwestorów skierowane są na czwartek, kiedy to poznamy grudniowe dane na temat inflacji w USA. Wskaźnik zasadniczy oraz bazowy ma wzrosnąć wg prognoz o 0,2 proc. w relacji miesiąc do miesiąca. Taka dynamika spowolni dotarcie inflacji do 2 proc. celu Rezerwy Federalnej. W ujęciu rocznym oczekuje się że wskaźnik CPI wzrośnie do 3,2 proc. z kolei bazowy ma obniżyć swoją dynamikę z 4 proc. w listopadzie do 3,8 proc. w grudniu.

Ostatni protokół z posiedzenia FOMC podkreślił niepewność związaną z polityką pieniężną. Rynek wciąż się zastanawia czy przypadkiem ostatnie słowa Powella nie zostały zbyt mocno potraktowane jako „gołębie”.

Kurs EUR/USD wyznaczył w piątek minima lekko poniżej 1,09 i tym samym zbliżył się do dolnej bandy kanału wzrostowego. Dodatkowo dołek wypadł na poziomie zniesienia wewnętrznego Fibo (38,2 proc.). Na ten moment para napotkała na barierę techniczną, której sforsowanie może nie być tak oczywiste. Dziś brakuje danych z USA, z kolei publikacje ze strefy euro nie powinny w jakiś istotny sposób wpłynąć na wycenę euro.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.