Punkt krytyczny

Poranne   •   21-09-2020 10:06
Rynek akcji spada w poniedziałek, gdyż obawy o drugą falę zachorowań na wirusa zaczynają brać górę, jednak risk-off z opóźnieniem ujawnia się na FX. Rozjazd korelacji może świadczyć o niezdecydowaniu i zwlekaniu z decyzjami inwestycyjnymi do czasu poznania nowych impulsów. Więcej czynników niesie jednak ze sobą ryzyko negatywnego rozwinięcia.
Punkt krytyczny

Wysokie wyceny aktywów spotykają się z przybywającymi przypadkami zachorowań na koronawirusa w Europie, ale też rosnącą temperaturą wokół wyścigu prezydenckiego w USA. Główne banki centralne pozostają gołębie, ale w ostatnich dniach od Fed, EBC, Banku Anglii i Banku Japonii nie dostaliśmy solidnego impulsu, by podbijać wartość ryzykownych aktywów. Zauważalna na starcie dywergencja między FX a rynkiem akcji może uspokajać, że globalnie inwestorzy nie popadają we wszechobecny pesymizm. Jednak biorąc pod uwagę, że ostatnio to zwykle Wall Street nadawało ton dla reszty, kontynuowane dziś rano spadki kontraktów futures na S&P500 są złym prognostykiem.

Wielka Brytania znalazła się w punkcie krytycznym epidemii – tak w niedzielę ostrzegał minister zdrowia Matt Hancock. Rząd brytyjski zaznacza, że ogólnokrajowy lockdown jest możliwą opcją, choć nie chce jej wprowadzać i najpierw poprzestanie na lokalnych restrykcjach. Zamrożenie działalności gospodarczej w całym kraju to ekonomicznie najgorsze wyjście dla Wielkiej Brytanii. Mimo to funt był relatywnie mocny w pierwszy godzinach handlu po weekendzie i dopiero awersja do ryzyka na otwarciu handlu w Europie przyniosła presję sprzedaży. Reakcja rynku (a raczej jej początkowy brak) wynika z przekonania, że żadna opcja polityczna nie odważy się już zastopowania całej gospodarki. Wiążą się z tym ogromne koszty – budżetowe i polityczne – i na pewno rząd Borisa Johnsona nie będzie chciał iść tą drogą. Niektóre środowiska sugerują, by nigdy nie mówić nigdy, biorąc pod uwagę, że w piątek na ogólnokrajowy lockdown zdecydował się Izrael. Osobiście uważam, że jeśli już, to przykład Izraela prawdopodobnie tylko pokaże poziom sprzeciwu społecznego dla lockdownu i efekty na rzecz opanowania epidemii będą znikome. Zdają sobie z tego sprawę rządy w Europie i USA oraz uczestnicy rynków finansowych.

Wracając do funta, zagrożenie epidemiologiczne i ryzyko lokalnych restrykcji będzie wymuszać na rządzie w Londynie utrzymanie dotychczas wprowadzonych pakietów fiskalnych. Niewykluczone, że na dniach podjęta zostanie decyzja o wydłużeniu obowiązywania zapomogi dla pracowników wysłanych na bezpłatne urlopy (plan miał wygasnąć w październiku). Zatem ostatecznie może zostać osłabiona argumentacja za luzowaniem polityki Banku Anglii w listopadzie. Przyszłość GBP będzie jednak ponadto zależeć od rozwoju sprawy brexitu. Zakulisowe targi rządu z torysami w ostatnich dniach implikują bezproblemowe głosowania nad Internal Market Bill w parlamentarnych komisjach dziś i jutro. Bardziej interesująca będzie środa i czwartek, kiedy zespoły negocjacyjne Wielkiej Brytanii i UE przeprowadzą nieformalne rozmowy w Londynie przed rundą 9 w Brukseli w następnym tygodniu.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.