Przewodniczący RPP przegłosowany?

Opinie   •   08-10-2021 12:33
Prezes Narodowego Banku Polskiego wziął udział we wczorajszym briefingu prasowym. Miała ona miejsce po zaskakujące decyzji o podwyżce stóp procentowych o 40 pb. Komentarze Glapińskiego spowodowały, że rynek jest bardziej niepewny co do perspektyw polityki pieniężnej. Pojawiło się więcej znaków zapytania niż było do tej pory. To w pewnym sensie utrudnia prognozowanie kursu EUR/PLN i wywołuje podwyższoną zmienność.
Przewodniczący RPP przegłosowany?

Ponieważ podwyżka kosztu pieniądza była sprzeczna z wcześniejszymi wypowiedziami członków RPP i stanowiła całkowite zaskoczeniem dla rynków, oczywistym pytaniem na konferencji było, czy podwyżka to jednorazowy krok czy może start całego cyklu rozciągniętego w szerszym horyzoncie czasowym.  

Prof. Glapiński odmówił wyjaśnień. Argumentował to w ten sposób, że wskazania w tym zakresie zostały świadomie pominięte w komunikacie po posiedzeniu. Głównym przeslaniem szefa banku centralnego było takie, że wzrosło prawdopodobieństwo przedłużającego się wzrostu inflacji i instytucja chce wprowadzić nieco wyższa stopę, która pomoże utrzymać inflację w średnim okresie. Glapiński zaznaczył, że ten ruch na stopach, pomimo, że jest znaczny, nie będzie miał wpływu na inflację w krótkim terminie. 

Znaczna podwyżka, większa niż wcześniejsze oczekiwania rynkowe na poziomie 15 pb. powinna dać NBP więcej czasu na to ,żeby poczekać i obserwować trendy gospodarcze oraz zobaczyć wpływ tego kroku zacieśniającego przed podjęciem kolejnych kroków. Takie komentarze sugerują, że benchmarkowa stopa procentowa może pozostać w zawieszeniu przez kilka najbliższych posiedzeń. Może zostać również podniesiona w przypadku utrzymywania się wysokich odczytów CPI. 

Patrząc na poprzednie sygnały płynące z RPP, niewykluczone, że prof. Glapiński został przegłosowany na ostatnim posiedzeniu. Można snuć domysły, że otwarta deklaracja Premiera o poparciu dla zacieśniania pomogła niezdecydowanym członkom Rady w końcu się określić. 

Niezależnie od tego jakie było uzasadnienie dla zacieśniania w tym momencie (wysoka inflacja przez długi czas czy zapobieganie efektom drugiej rundy), wątpliwe jest, aby stopa referencyjna 0,5 proc pomogła w rozwiązaniu problemu. Spójrzmy na inne banki centralne. Na Węgrzech również uważano, że bank wprowadza jednorazową rekalibrację swojej stopy referencyjnej. Cykl podwyżek trwa nadal i zostały już wykonane cztery ruchy do poziomu 1,65 proc. 

Uważamy, że przy utrzymującej się inflacji na podwyższonym poziomie, NBP zdecyduje się na kolejne kroki. Sam Glapiński może pozostać w obozie gołębi, ale to nie będzie oznaczać, że podwyżka jest niemożliwa. 

 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Łukasz Zembik
Łukasz Zembik

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.