Przegląd wydarzeń rozpoczynającego się tygodnia

Tygodniowe   •   01-03-2021 12:42
Gwałtowna wyprzedaż obligacji na globalnym rynku przynosi wstrząsy na innych klasach aktywów. Dyskusja o lepszych perspektywach gospodarczych i przyspieszeniu inflacji podnosi obawy o wcześniejsze zacieśnianie polityki pieniężnej, pomimo przeczących deklaracji bankierów centralnych. Któraś ze stron musi w końcu odpuścić, ale póki dane wciąż wskazują na kruchość ożywienia, banki centralne nie zaryzykują odejścia od gołębiego języka. W tym tygodniu PMI/ISM oraz raport z rynku pracy USA przyciągną największą uwagę.
Przegląd wydarzeń rozpoczynającego się tygodnia

Wydarzenia tygodnia: PMI/ISM z USA, NFP, HICP z Eurolandu, budżet Wielkiej Brytanii, RPP, RBA

W USA w tym tygodniu główne odczyty to PMI/ISM (pon, śr) oraz raport z rynku pracy (pt). Wstępne szacunki PMI z przemysłu wskazały na podtrzymanie wysokich poziomów (58,5), gdyż poprawiające się tempo szczepień i spadki dziennej liczby nowych przypadków COVID-19 mogły przyczynić się do krótkoterminowego optymizmu. Zainteresowanie może budzić subindeks kosztów, które mogą podsycać obawy inflacyjne. W indeksie ISM negatywnie mogą się odbić ostatnie przestoje w pracach na polach naftowych w Teksasie. Wskaźniki z sektora usługowego będą obciążone wpływem warunków pogodowych, ale tu też mówimy o relatywnie wysokich odczytach blisko 60 pkt., podkreślając solidne tempo ożywienia. Po raporcie z rynku pracy oczekuje się odbicia zatrudnienia po rozczarowującym styczniu, choć trudne warunki pogodowe w połowie lutego mogą przytłumić tempo odbudowy miejsc pracy. Konsensus zakłada wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 180 tys.

Poza tym wypowiedzi przedstawicieli Fed mogą być kluczowe dla stabilizacji sytuacji na rynku długu, a w konsekwencji istotne dla trendu USD. Oczekujemy, że Fed będzie musiał zmienić język, by zakotwiczyć oczekiwania dotyczące stóp procentowych. Okazji do werbalnej interwencji będzie dużo: Williams, Brainard, Bostic, Mester i Kashkari (pon); Brainard i Daly (wt), Harker, Bostic i Evans (śr). W czwartek przemawiać będzie prezes Powell.

W strefie euro w ślad za wstępnymi wynikami PMI dla całego bloku, oczekuje się podobnych odczytów z Hiszpanii i Włoch (z tych krajów nie ma odczytów flash). Oznacza to przyspieszenie ekspansji w przemyśle, ale sektor usługowy dalej się kurczy, powoli wychodząc z lockdownu. Rynek jest jednak skupiony na wskaźnikach opisujących przyszłość, więc dane raczej przejdą bez echa. Podobnie szacunki inflacji HICP (wt) nie przyciągną uwagi, o ile za odbicie będą odpowiadać głównie ceny energii. Styczniowa sprzedaż detaliczna (czw) będzie obciążona odreagowaniem zakupów przedświątecznych i przywrócenia restrykcji. EUR/USD pozostanie wypadkową nastawienia do ryzyka (i USD) oraz wahań rentowności długu.

W Wielkiej Brytanii na pierwszym panie będzie prezentacja budżetu (śr). Druga fala wirusa i związane z nią restrykcje oznaczają, że kanclerz nie będzie miał innego wyjścia, jak tylko zwiększyć wydatki w nadchodzącym roku podatkowym. Ale konieczność równoważenia finansów publicznych wymusza poprawę strony przychodowej, co prawdopodobnie objawi się w podwyżkach podatków od przedsiębiorstw. Oznaki restrykcyjności fiskalnej w dobie pandemii mogą zostać negatywnie odebrane przez rynek, co stanowi ryzyko dla GBP. W średnim terminie nie zdusi to jednak czynników stojących za ostatnią siłą GBP: przewodnictwa w procesie szczepień, oczekiwań odbicia gospodarczego i jastrzębiego tonu BoE.

W Polsce Rada Polityki Pieniężnej powinna pozostawić stopy procentowe bez zmian (śr). W krajowych danych makro jest sporo szumu związanego z covidowymi restrykcjami, ale najprawdopodobniej gospodarka najgorsze ma już za sobą i z optymizmem należy patrzeć na perspektywy ożywienia. Wśród członków Rady pojawiają się zarówno głosy otwartości wobec obniżek, jak i podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach, ale scenariuszem bazowym dalej pozostaje brak zmian co najmniej do połowy 2022 r. Na piątek zaplanowano wideokonferencję, na której prezes NBP Adam Glapiński będzie odpowiadał na pytania od dziennikarzy. Złoty jest zakładnikiem wahań nastrojów na rynkach zewnętrznych i tak długo, jak wątpliwości będą krążyć wokół znaczenia wzrostu rentowności USA i stanowiska Fed, tak długo panować będzie rezerwa względem aktywów rynków wschodzących. Mimo to zmienność na rynku złotego jest dość niska w porównaniu z huśtawką na głównych rynkach, co sugeruje pozytywne postrzeganie waluty i daje szanse na powrót EUR/PLN pod 4,50 w kolejnych dniach

W Australii komunikat RBA (wt) będzie interesujący w obliczu zawirowań na rynku długu, przez co rentowność 3 letnich obligacji powędrowała powyżej celu 0,1 proc. wyznaczonego przez bank centralny. RBA może wybrzmieć gołębio z zamiarem zduszenia zmienności na rynku długu, ale dla AUD oznacza to przejściową presję, zanim powrócą trendy reflacyjne i risk-on.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Konrad Białas
Główny Ekonomista
Konrad Białas

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.