Przegląd wydarzeń rozpoczynającego się tygodnia

Przyszły tydzień: PMI/ISM, wybory do Senatu USA, FOMC, NFP, CPI z Eurolandu/Polski, sprzedaż detaliczna z Eurolandu
W USA tydzień zaczyna się od spraw politycznych. We wtorek w stanie Georgia odbędą się wybory uzupełniające na dwa miejsca do Senatu. Aktualnie przewaga Republikanów wynosi 50-48, co oznacza, że wystarczy im zdobycie jednego miejsca na utrzymanie kontroli, podczas gdy Demokraci potrzebują objąć oba miejsca, by doprowadzić do remisu (który rozstrzyga wiceprezydent USA). Wynik ma kluczowe znaczenie dla realizacji polityki fiskalnej, gdyż republikański Senat będzie blokował ekspansję wydatków proponowaną przez Demokratów. Podwójne zwycięstwo Demokratów będzie negatywne dla USD, ale taki wynik nie jest wcale pewny, biorąc pod uwagę zbliżone poparcie dla kandydatów. Wygrana Bidena w wyborach prezydenckich w Georgii nie powinna nic sugerować – część głosów była przeciwko Trumpowi, a nie partii.
Od strony danych ISM dla przemysłu (wt) ma obniżyć się z już i tak wysokich poziomów (~57), co jednak dalej świadczy o solidnej ekspansji w sektorze. Wzrost liczby zachorowań na COVID-19 i związane z tym restrykcje jest ryzykiem, choć jak na razie bez istotnych zaburzeń dla aktywności sektora przemysłowego. Mimo to wirus pogarsza perspektywy ogólnego ożywienia gospodarczego i to powinno znaleźć odbicie w niższym odczycie. Usługi bardziej cierpią przez pandemię i ISM dla tego sektora (czw) powinien spadać mocniej (z 55,9 w listopadzie). Jednak restrykcje w USA są dużo słabsze w porównaniu do Europy i dalej powinniśmy obserwować indeks powyżej bariery 50 pkt.
Raport z rynku pracy (pt) jest trudną do oszacowania wypadkową cięć zatrudnienia w restauracjach i innych punktach usługowych na kontynuowanym wzrostem zatrudnienia w pozostałych sektorach. Rynkowe szacunki zatrudnienia w sektorze pozarolniczym wahają się od -175 tys. do 200 tys. (mediana 50 tys.). Usunięcie z puli pracujących nisko opłacanych pracowników restauracji powinno (sztucznie) podbić dynamikę wynagrodzeń. Jakkolwiek raport NFP jest istotny, rynek może umniejszać jego znaczenie, szukając przeciwwagi w zatwierdzonym pakiecie fiskalnym i uruchomionym procesie szczepień ludności przeciw COVID-19.
Z Fed otrzymamy minutki z grudniowego posiedzenia (śr), gdzie inwestorzy będą szukać szerszego kontekstu dla zakomunikowanej nowej strategii dla programu skupu aktywów. Z komunikatu po posiedzeniu wiemy, że skup będzie kontynuowany w obecnym tempie co najmniej do czasu, „dopóki nie zostanie osiągnięty znaczący postęp w kierunku maksymalnego zatrudnienia i celów stabilności cen”. Interesującym jest, co kryje się pod pojęciem „znaczący postęp”. Komitet wyraził też dość optymistyczną ocenę sytuacji gospodarczej, ale w obecnych warunkach wzrostu liczby zachorowań istotne może być, gdzie FOMC wyznacza granice dla rozszerzenia akomodacyjnej polityki.
W strefie euro grudniowe indeksy PMI dla przemysłu (pon) wypadły mocno, potwierdzając niski wpływ restrykcji covidowych na aktywność firm wytwórczych. Gorzej sytuacja wygląda w sektorze usługowym, gdzie czuć wpływ ograniczenia handlu, publicznych zgromadzeń i podróży. Pierwsze odczyty z Włoch i Hiszpanii powinny wskazać na recesję w sektorze, choć wstępny PMI Composite dla Eurolandu sugeruje, że tempo pogorszenia osłabło. Inflacja w Eurolandzie (czw) pozostaje negatywna (prog. -0,2 proc. r/r) pomimo wzrostu cen bazowych (0,2 proc.) – wyraźnie nie będąc zagrożeniem dla kontynuacji ekspansywnej polityki EBC. Listopadowa sprzedaż detaliczna (czw) będzie obciążona wpływem lockdownów i ograniczeń w godzinach działania sklepów, więc do wyniku rynek będzie podchodził z rezerwą. Mimo nie oczekuje się załamania sprzedaży podobnego do tego z wiosny. Dane nie powinny mieć wpływu na EUR, a kierunek dla EUR/USD będzie dyktowany przez nastroje rynkowe i słabość USD.
Wielka Brytania zamknęła rozdział związany z podpisaniem umowy handlowej brexitu, ale konsekwencje porozumienia będą o sobie jeszcze przypominać. Ceł i limitów importu nie będzie, ale dodatkowe kontrole i dokumenty oznaczą zakłócenia dla transportu i dodatkowe koszty. PMI dla przemysłu Wielkiej Brytanii (57,5) jest częściowo zawyżony przez zatory w dostawach i gromadzenie zapasów na wypadek zamrożenia wymiany handlowej z UE. Sektor usługowy został przede wszystkim cierpi przez lockdown i potencjalne dalsze zaostrzenia restrykcji, w efekcie pesymistyczne perspektywy będą ściągać indeks PMI poniżej 50. Sądzimy, że rozwój COVID-19 na Wyspach stanowi ryzyko dla redukcji długich pozycji w funcie zbudowanych w reakcji na porozumienie brexitowe.
W Polsce wzrost PMI dla przemysłu nie odbił się na kursie złotego. Podobnej neutralności oczekujemy przy odczycie inflacji CPI (czw), gdzie spodziewamy się obniżenia wskaźnika rocznego do 2,5 proc. z 3 proc. pod wpływem niższej inflacji cen żywności i spadku cen paliw. Na rynku złotego trwa badanie, czy międzyświąteczna wyprzedaż była podyktowana wyłącznie chęcią osłabienia kursu na koniec roku, czy podejrzewany o interwencje NBP ma zamiar sterować kursem złotego przez dłuższy czas? Przewaga głosów na rzecz pierwszego wyjaśnienia będzie skłaniać do taktycznego kupna PLN po sztucznie zaniżonej cenie, szczególnie jeśli sprzyjałyby temu pozytywne nastroje na rynkach zewnętrznych.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne