Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   07-01-2022 15:42
Kończący się tydzień upłynął pod znakiem powrotu zmienności po świątecznej przerwie. Porcje danych, głównie z USA, przyniosły świeże paliwo inwestorom, na których wpływ wciąż wywiera jednak epidemia. W kolejnym tygodniu do najważniejszych odczytów należeć będzie inflacja ze Stanów Zjednoczonych, a także porcja danych z brytyjskiej gospodarki. W obu przypadkach odczyty będą
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Najważniejsze wydarzenia: Indeks Sentix, CPI z USA, CPI z Chin, PKB z Wielkiej Brytanii

 

W Wielkiej Brytanii uwaga inwestorów skupi się na dynamice PKB za listopad. Dane, choć mocno historyczne mogą odegrać swoją rolę w procesie kształtowania polityki pieniężnej. Zdaniem rynku liczba przesłanek za podwyżką stóp procentowych w Wielkiej Brytanii w kolejnych miesiącach rośnie. Jako główny powód przyjmujemy poprawę nastrojów wokół wariantu Omikron koronawirusa. Wprawdzie liczba zakażeń w wielu częściach świata (w Wielkiej Brytanii również) jest znacząca, ale hospitalizacje z powodu nowego wariantu wypadają poniżej statystyk z poprzednich fal. Dane z realnej gospodarki raczej nie będą stanowić przeszkody przeciwko jastrzębim ruchom, co powinno pozytywnie wpływać na funta szterlinga.

W kolejnym tygodniu w USA opublikowany zostanie szacunek inflacji konsumenckiej. Oczekuje się dalszego wzrostu cen, który będzie stanowił kolejny impuls w debacie o podwyższaniu stóp procentowych. Piątkowe dane z rynku pracy nie stanowią żadnej przeszkody w podwyższaniu kosztu pieniądza. Pomimo, iż główny odczyt wypadł znacząco poniżej oczekiwań, to pozycja pracowników jest bardzo mocna. Problemem w USA (i nie tylko tam) jest podaż pracy, a nie popyt na nią. Sądzę, że w kolejnych tygodniach jastrzębie w FOMC będą rosły w siłę, przy czym należy pamiętać, że duża część takich działań jest już wyceniona.

Złoty pozytywnie kończy tydzień, czemu sprzyjają oczekiwania na kontynuację jastrzębiej polityki pieniężnej przez Radę Polityki Pieniężnej. W kolejnym tygodniu próżno szukać istotnych z punktu widzenia Polski publikacji, a inwestorzy śledzić mogą działania rządu ws. inflacji, a także komentarze ze strony decydentów monetarnych. Konsensusem jest, że stopy procentowe będą nadal podnoszone, co jest odpowiedzią na wysoką dynamikę inflacji (8,6 proc. r/r w grudniu wg. wstępnych szacunków). Taki scenariusz potwierdził prezes Glapiński, który na konferencji przyznał, że wciąż istnieje przestrzeń do podnoszenia kosztu pieniądza.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Maciej Madej
Maciej Madej

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.