Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   05-11-2021 15:14
Kończący się tydzień był bardzo pracowity dla bankierów centralnych. W kolejnym kalendarz makroekonomiczny jest zdecydowanie mniej rozbudowany. Wydarzeniem tygodnia będzie odczyt inflacji ze Stanów Zjednoczonych (środa). Rynek oczekuje wzrostu inflacji do 5,8 proc. r/r (5,4 proc. r/r). W Europie najbardziej interesujący będzie odczyt koniunktury ZEW, z którego rynek postara się wywnioskować nastroje w biznesie w przededniu jesiennego sezonu zachorowań oraz piętrzących się problemów w łańcuchu dostaw. Po zaskakującym utrzymaniu stóp procentowych w Wielkiej Brytanii na niezmienionym poziomie ciekawie zapowiadają się dane z Wielkiej Brytanii, w tym dynamika PKB oraz produkcja przemysłowa. Również w Polsce opublikowane zostaną dane o dynamice wzrostu gospodarczego.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Najważniejsze wydarzenia: CPI z USA, PKB z Wielkiej Brytanii oraz Polski, ZEW

W centrum uwagi inwestorów w nadchodzącym tygodniu znajdą się tradycyjnie Stany Zjednoczone i wstępny odczyt inflacji konsumenckiej za październik. Konsensus rynkowy zakłada wzrost cen na poziomie 5,8 proc. r/r, co byłoby poziomem nieco wyższym od wrześniowego odczytu. Dynamika inflacji ma nieco mniejsze znaczenie w kontekście rozpoczętego przez Fed zacieśniania monetarnego. W dalszym ciągu jednak krótkoterminowo dynamika inflacji może być determinantem wyceny rynkowych aktywów. Kluczowe w tym kontekście jest to, że Fed zastrzegł sobie możliwość reagowania na otoczenie rynkowe w procesie normalizacji polityki pieniężnej. Sądzę, że tak jak na wstępnym etapie wychodzenia z pandemii, tak i teraz ważniejsze mogą być odczyty wskaźników koniunktury (indeks Uniwersytetu Michigan), na bazie których ocenić można trwałość odbicia gospodarczego, a tym samym skuteczność działań banków centralnych.

Z tego samego powodu warto spoglądać na dane instytutu ZEW z Niemiec. Kraje strefy euro przyzwoicie radzą sobie z jesiennym sezonem zachorowań, ale wciąż dużym ryzykiem dla ożywienia gospodarczego pozostają problemy po stronie łańcucha dostaw. Równie ważnym testem dla odporności gospodarki europejskiej na kryzys podażowy będzie odczyt produkcji przemysłowej ze Strefy euro. Oba odczyty nie powinny jednak stać się istotnym czynnikami cenotwórczymi.

W Wielkiej Brytanii opublikowany zostanie wskaźnik PKB, a także dane o produkcji przemysłowej. W kończącym się tygodniu Bank Anglii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie. W komunikacie bank stwierdził, że widzi ryzyko niższego wzrostu gospodarczego, przede wszystkim mając na uwadze silne ograniczenia podażowe. W tym kontekście dane o PKB potwierdzą lub zaprzeczą tym tezom i wskażą rynkowi kierunek oczekiwań przed kolejnym posiedzeniem decyzyjnym. Również produkcja przemysłowa pokaże na ile ograniczenia podażowe realnie wpływają na gospodarkę.

W Polsce kalendarz makroekonomiczny w nadchodzącym tygodniu będzie bardzo ubogi. De facto jedynym istotnym odczytem będzie październikowa dynamika PKB. Nie sądzę, aby październikowa podwyżka stóp procentowych odbiła się tak szybko na wzroście gospodarczym, w związku z czym wartość danych, w świetle kolejnych ruchów RPP, będzie raczej historyczna. Kluczowym tematem na krajowym podwórku są działania banku centralnego. Konferencja prezesa Glapińskiego nie rozwiała wszystkich wątpliwości, jeśli chodzi o przyszłość polityki pieniężnej. Kierunek zdaje się być jednak nieunikniony. Koszt pieniądza będzie wyższy, kwestią sporną pozostaje jednak dynamika ruchu oraz jego skala. Być może więcej wiedzy dostarczą komentarze członków RPP.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Maciej Madej
Maciej Madej

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.