Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   03-09-2021 15:00
Nadchodzący tydzień będzie szalenie pracowity dla bankierów centralnych. Po serii odczytów inflacji przyszedł czas na dostosowanie głównych parametrów polityki pieniężnej do nowego otoczenia makroekonomicznego. Z racji krótszego tygodnia pracy w USA (Święto Pracy w poniedziałek) tamtejszy rynek nie dostarczy istotnych wydarzeń z punktu widzenia globalnego apetytu na ryzyko. Piątkowy raport NFP zdecydowanie rozczarował, a rynek wierzy, że Fed utrzyma luźną politykę pieniężną. O parametrach polityki zdecyduje m.in. EBC. Instytucja jest bardziej gołębia od amerykańskiego odpowiednika, w związku z czym jej nastawienie może mitygować łagodne tony z Fed i utrzymywać notowania eurodolara w okolicy poziomów odniesienia. Decyzje banku centralnego będą szeroko komentowane również w Polsce. Wysoka inflacja (5,4 proc. r/r w sierpniu) wystraszyła jastrzębią frakcję w RPP, ale naszym zdaniem szanse na zmianę nastawienia w polityce są zbliżone do „0”. Dyskusja może być jednak ożywiona, a fakt, że inflacja oddala się od celu podnosi rangę listopadowych prognoz DA NBP.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Najważniejsze wydarzenia: decyzja ws. poziomu stóp procentowych w strefie euro, Kanadzie, Australii i Polsce 

Uwaga inwestorów, wobec braku ważnych wydarzeń w USA skupi się na decyzji Europejskiego Banku Centralnego ws. poziomu stóp procentowych. Po jastrzębich komentarzach poszczególnych członków EBC, rynek może szukać sygnałów, że być może większa liczba przedstawicieli banku opowie się za ograniczeniem stymulacji monetarnej. Do tej pory ruchy na EUR/USD były napędzane głównie przez USD. W przyszłym tygodniu EUR również może mieć swój udział. W mojej opinii zmiana celu inflacyjnego EBC miała jednak pokazać rynkowi, że instytucja jest nastawiona gołębio, w związku z czym nawet techniczne zmiany w programie PEPP (bo do niego właśnie odwołują się jastrzębie komentarze), nie zmieniają ogólnego obrazu sytuacji w strefie euro, gdzie EBC gotowy jest znacznie dłużej wspierać gospodarkę aniżeli odpowiednik z USA. 

Bank Australii również podejmie we wtorek decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Nie oczekuję, aby zmienna sytuacja epidemiczna wpływała drastycznie na poczynania RBA. Najbardziej prawdopodobny scenariusz to utrzymanie stopy procentowej na niezmienionym poziomie. Najwięcej niepewności budzi redukcja skali skupy aktywów, która może zostać odłożona w czasie z uwagi na jednak nienajlepszą sytuację epidemiczną. AUD nie reaguje na nią negatywnie (wręcz umocnił się na fali wzrostu apetytu na ryzyko) i chęć stymulowania gospodarki może wygrać.

Kolejnym kraje, w którym w nadchodzącym tygodniu zapadnie decyzja ws. poziomu stóp procentowych jest Kanada. W środę BoC spotka się na posiedzeniu decyzyjnym i może rozważyć opóźnienie taperingu do następnego posiedzenia. Sytuacja gospodarcza kraju jest niejasna. Z jednej strony wskaźniki koniunktury wypadają nieco lepiej niż w poprzednich okresach, jednak wskaźnik stopy bezrobocia wzrósł minimalnie, co z kolei może skłaniać do dalszej stymulacji monetarnej.

Lokalnie wydarzeniem tygodnia będzie decyzja RPP ws. poziomu stóp procentowych. W minionym tygodniu złoty się wyraźnie umacniał. Katalizatorem zmiany nastrojów na rynku złotego stał się wysoki odczyt inflacji CPI za sierpień. W sierpniu, wg. szacunków GUS, inflacja CPI wyniosła w Polsce 5,4 proc. r/r i była najwyższa od około 20 lat. Presja inflacyjna w Polsce jest wyjątkowo silna i choć wzrostowi cen towarzyszy również solidne odbicie gospodarcze (dynamika PKB +11,1 proc. r/r), to wciąż inflacja pozostaje głównym czynnikiem, który będzie wpływać na kształt polityki pieniężnej. W mojej opinii wielu członkom Rady Polityki Pieniężnej odczyty będące tak daleko poza celem NBP, a nawet zbliżające się do granicy pasma odchyleń w prognozach DA NBP zaczynają doskwierać i jastrzębia frakcja zdaje się coraz bardziej otwarcie o tym mówić. Protokół z ostatniego posiedzenia decyzyjnego pokazuje jednak, że znalezienie większości dla podwyżki stóp procentowych może być trudne, co z kolei sprawia, że na zmiany w polityce monetarnej przyjdzie jeszcze poczekać. 

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Maciej Madej
Maciej Madej

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
77% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.