Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Najważniejsze wydarzenia: PMI, NFP, ADP, ISM, HICP ze strefy euro, CPI z Polski
Tradycyjnie najważniejszym rynkiem do obserwacji pozostają Stany Zjednoczone. W bieżącym tygodniu kluczowe będą dane o zmianie zatrudnienia w sektorze poza rolniczym (NFP), choć i te nie są już aż tak mocno wyczekiwane jak miało to miejsce jeszcze niedawno. Sytuacja na rynku pracy systematycznie się poprawia, na co wpływ ma przede wszystkim większe zaadoptowanie się do warunków epidemicznych. Nawet ostatni wzrost liczby zakażeń w USA (krzywa zdaje się już wypłaszczać) nie powinien wpłynąć istotnie na procesy rekrutacyjne. W środę swój raport przedstawi prywatna firma ADP, jednak tradycyjne zwracam uwagę na jej ograniczone zdolności prognostyczne. Niejednokrotnie raport potrafił drastycznie rozminąć się z oficjalnym rezultatem. W odniesieniu do USA trudno nie wspomnieć o publikowanych w środę i piątek wskaźnikach koniunktury ISM odpowiednio dla sektora przemysłowego oraz usługowego. Dynamika odbicia gospodarczego w większości gospodarek zaczyna słabnąć, jednak głównym czynnikiem za tym stojącym jest wyczerpujący się odroczony popyt. W dalszym ciągu jednak perspektywy gospodarcze są solidne, choć w ankietach zapewne uwzględniona będzie niepewność epidemiczna.
Australijski PKB za 2Q powinien odnotować rozsądny wzrost o 0,7% kw/kw, choć w porównaniu z 1,1% kw/kw w pierwszym kwartale jest to spadek. Od tego czasu jednak Australia ponownie wprowadziła surowe restrykcje epidemiczne co utrudnia prognozowanie kolejnych kwartałów. Z uwagi na to, że Bank Rezerw Australii utrzymuje strategię „wait and see” jeśli chodzi o jakiekolwiek zmiany w polityce odczyt powinien pozostać bez wpływu na rynek.
W strefie euro uwaga skupi się na danych o inflacji. Jako pierwsze dane z Niemiec, gdzie dynamika wskaźnika HICP w ujęciu rocznym najprawdopodobniej utrzyma się na dodatnim poziomie. We wtorek dane dla całej strefy euro, przy czym należy pamiętać, że wobec niedawnej zmiany celu inflacyjnego EBC wskaźniki cen tracą nieco na znaczeniu. Europejski Bank Centralny pozostaje gołębio nastawiony do swojej polityki pieniężnej i żadne kosmetyczne zmiany nie powinny mieć wpływu na ogólny obraz.
Inflacja pozostaje ważnym tematem w Polsce. We wtorek rynek pozna szacunki CPI za sierpień, a także rewizję PKB za drugi kwartał bieżącego roku. Wzrost cen jest istotnym tematem w polskiej debacie ekonomicznej i ma kluczowy wpływ na kształt polityki pieniężnej w USA. Z pewnym prawdopodobieństwem można uznać, że zbliżamy się do szczytu inflacji, jednak dodatnia dynamika w sierpniu nie jest wykluczona. Dla złotego ma to ograniczone konsekwencje, gdyż w Radzie Polityki Pieniężnej dominuje przekonanie o przejściowym charakterze wzrostu cen, a co za tym idzie niechęć do rychłej normalizacji polityki pieniężnej. Również rewizja PKB nie powinna mieć istotnego wpływu na złotego, który reaguje w ostatnim czasie przede wszystkim na zmiany na rynkach bazowych.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne