Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Wydarzenia tygodnia: FOMC, CPI z Polski i Australii, Conference Board, PCE Core, PKB z USA i Strefy euro
Przyszłotygodniowy handel na FX upłynie pod znakiem publikacji z USA. Już we wtorek poznamy wartość zamówień na dobra trwałego użytku, jednak nie ten odczyt będzie kluczowy. W środę FOMC podejmie decyzję ws. poziomu stóp procentowych. Oczekujemy utrzymania dotychczasowych parametrów polityki pieniężnej (górna granica 0,25 proc., dolna 0 proc.), ale więcej informacji przyniesie konferencja szefa Fed. Powell wykazywał w ostatnim czasie mniej przekonania odnośnie przejściowego charakteru inflacji, toteż rynek wnikliwie będzie przysłuchiwał się jego słowom w trakcie wystąpienia. Przestrzeń do zaskoczeń jest jednak niewielka, choć niespodziewanie wysoki przyrost nowych bezrobotnych w połączeniu z niestabilną sytuacją epidemiczną może podsycić gołębie tony ze strony Powella i osłabić dolara. W piątek annualizowana dynamika PKB ze Stanów Zjednoczonych za drugi kwartał powinna pokazać ekspansję gospodarki wspieraną realizacją odłożonego popytu.
Aprecjację kursu eurodolara hamuje EBC. Bank pozostaje zdecydowanie bardziej gołębi od Fed, co sprawia, że przestrzeń do umocnienia euro jest niewielka. W piątek opublikowana zostanie dynamika PKB oraz inflacja ze strefy euro, a rynek oczekuje silnego odbicia gospodarczego w 2Q21 roku. Odnosząc się do inflacji należy pamiętać o zmianie celu inflacyjnego EBC. W tym kontekście oczekiwania wzrostu HICP do 2 proc. nie zmieniają nic w kwestii terminu zacieśniania warunków finansowych, który pozostaje bardzo odległy.
W Australii opublikowana zostanie inflacja CPI za drugi kwartał. Prognozowany wzrost CPI w 2Q21 do 3,5 proc. zostanie najpewniej potraktowany przez RBA jako przejściowy i motywowany w dużej mierze czynnikami bazowymi. Oczekuje się jednak większej zmienności notowań AUD/USD w przypadku odchylenia w jedną ze stron. Wyższa inflacja interpretowana jest jako hamulec wzrostu gospodarczego, z drugiej zaś strony niepewna sytuacja epidemiczna nakazuje przypuszczać, że polityka pieniężna przez pewien czas nie ulegnie jeszcze zmianie.
W Polsce uwaga inwestorów skupi się na danych o inflacji, które zostaną zaprezentowane w piątek. Oczekujemy minimalnego wzrostu cen w porównaniu z poprzednim odczytem. CPI na poziomie 4,7 proc. r/r nie powinna być zaskoczeniem, m.in. z uwagi na raportowany wcześniej wzrost cen produkcji. Wyższa inflacja nie powinna jednak wszczynać spekulacji o normalizacji polityki pieniężnej, a tym samym umacniać złotego. Na rynku utrwaliła się niechęć Rady Polityki Pieniężnej do zacieśniania warunków finansowych. RPP pozostaje gołębia, nawet jeśli jastrzębie skrzydło próbuje przekonać do swoich racji. Kluczowe nadal jest zdanie prezesa Glapińskiego, który choć złagodził nieco swoją retorykę, to nadal pozostaje niechętny zmianom w polityce pieniężnej do końca roku. Sierpniowe posiedzenie jest niedecyzyjne, co dodatkowo obniża rangę lipcowego odczytu inflacji. Gdyby wyższa inflacja się potwierdziła może pojawić się spekulacyjny kapitał, który wykorzystując relatywną słabość złotego rozpocznie grę pod szybszą normalizację polityki.
Czytaj więcej na...

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.
TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)
Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.
Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.
TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym
Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.
Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.
Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:
(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,
(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe
(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych
Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.
Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.
Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.
Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne