Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Tygodniowe   •   11-06-2021 12:27
Nadchodzący tydzień zapowiada się pracowicie dla bankierów centralnych. Decyzję ws. poziomu stóp procentowych podejmować będą m.in. Fed, SNB, Norges Bank oraz BoJ. Oczy rynku zwrócone będą naturalnie na posiedzenie FOMC (środa), a także konferencję tuż po publikacji decyzji. Oczekuje się, że Fed utrzyma parametry polityki pieniężnej na niezmienionym poziomie, pomimo wysokiego odczytu inflacji (CPI 5 proc. r/r). Taki scenariusz napędziłby rajd ryzykownych aktywów, gdyż utrzymywanie luźnych warunków finansowych preferuje aktywa ryzykowne ponad bezpieczne przystanie. W obliczu ważnej decyzji z USA inne odczyty schodzą na dalszy plan, niemniej dane o PKB z Nowej Zelandii, czy protokół z posiedzenia RBA będą wpływać na lokalne nastroje.
Przegląd wydarzeń następnego tygodnia

Wydarzenia tygodnia: stopy procentowe i Conference Board z USA, inflacja ze strefy euro, PKB z Nowej Zelandii, inflacja bazowa z Polski

Najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie decyzja Fed ws. poziomu stóp procentowych (środa). Poza tym z USA napłynął dane o koniunkturze (Conference Board, Philly Fed) a także sprzedaż detaliczna (wtorek). Decyzja FOMC będzie szczególnie komentowana w obliczu wysokiego odczytu CPI za maj. Wzrost cen w Stanach Zjednoczonych przyspieszył do 5 proc. r/r, co oznacza, że presja oczekiwań normalizacji polityki Fed jest ogromna. Wiadomym jest jednak, że Rezerwa Federalna przygląda się przede wszystkim rynkowi pracy, który jest głównym barometrem polityki banku, a na nim sytuacja wciąż jest daleka od stanu sprzed epidemii, co implikuje utrzymywanie luźnej polityki monetarnej w najbliższej przyszłości. To z kolei będzie negatywnie wpływać na notowania dolara, a także pozwoli podtrzymać raj ryzykownych aktywów.

W strefie euro opada kurz po decyzji EBC ws. stóp procentowych. Brak zmian w warunkach finansowych sprawia, że efekt słabego dolara jest mitygowany przez brak apetytu na euro. W nadchodzącym tygodniu opublikowane zostaną  odczyty inflacji z ważnych gospodarek (Niemcy, Francja), a także z całego eurolandu (czwartek). Gołębi ton banku centralnego sprawia jednak, że wartość odczytów jest relatywnie niewielka. Z zainteresowaniem należy śledzić dane o produkcji przemysłowej (poniedziałek), aby ocenić na ile problemy z łańcuchem dostaw, przy gigantycznym napływie nowych zamówień, wpływają na wartość sprzedanej produkcji.

Dane z Chin będą miały swoje odzwierciedlenie na rynku towarowym. Tydzień w kraju rozpocznie się z opóźnieniem z uwagi na Święto Smoczych Łodzi (poniedziałek). Zarówno produkcja przemysłowa, jak i sprzedaż detaliczna (środa) wskażą jak duży może być popyt na surowce produkcyjne ze strony jednej z największych gospodarek świata. Reakcji można szukać na rynku miedzi, a także ropy naftowej.

Pracowity tydzień zapowiada się również na Antypodach. We wtorek opublikowany zostanie protokół z posiedzenia RBA, a w czwartek dynamika PKB z Nowej Zelandii. Oczekuje się odbicia Produktu Krajowego w 1Q21 do 0,5 proc. r/r. Waluty obu krajów powinny zyskiwać z uwagi na słabszego dolara, a także pozytywny sentyment do bardziej ryzykownych aktywów.

Na rynku złotego tydzień zapowiada się nad wyraz spokojnie. Utrzymanie stóp procentowych na niezmienionym poziomie, a także rozwianie wątpliwości w kwestii jastrzębiego zwrotu ze strony RPP skutkuje osłabieniem złotego, a odczyt inflacji bazowej (środa) nie powinien istotnie wpłynąć na postrzeganie waluty. Niemniej wskaże na ile teza o czynnikach egzogenicznych wywołujących inflację jest prawdziwa. Ewentualny wzrost inflacji bazowej może wywoływać silniejszą presję na RPP, jednak naszym zdaniem Rada pozostaje nieugięta, toteż próby umacniania złotego należy odczytywać jako spekulacyjne.

Zastrzeżenia prawne

Niniejsza publikacja została przygotowany przez Dom Maklerski TMS Brokers S.A. (“TMS Brokers”) z siedzibą w Warszawie, ul. Złota 59 00-120 Warszawa, wpisaną do rejestru przedsiębiorców przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000204776, NIP 526.27.59.131, kapitał w wysokości 3,537,560 PLN, w całości wpłacony, działający zgodnie z ustawą z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi, wyłącznie na potrzeby klientów OANDA TMS Brokers.

TMS Brokers podlega nadzorowi Komisji Nadzoru Finansowego na podstawie zezwolenia z dnia 26 kwietnia 2004 r. (KPWiG-4021-54-1/2004)

Niniejsza publikacja jest publikacją handlową w rozumieniu art. 36 ust. 2 Rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2017/565 z dnia 25 kwietnia 2016 r. uzupełniającego dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/65/UE w odniesieniu do wymogów organizacyjnych i warunków prowadzenia działalności przez firmy inwestycyjne oraz pojęć zdefiniowanych na potrzeby tej dyrektywy.

Odbiorcy, tej publikacji przed podjęciem jakiekolwiek decyzji inwestycyjnej na podstawie niniejszej publikacji powinni zasięgnąć opinii doradcy finansowego.

TMS Brokers przy sporządzaniu niniejszej publikacji nie uwzględniał indywidualnych potrzeb i sytuacji danego inwestora. Inwestycje oraz usługi przedstawione lub zawarte w niniejszym dokumencie mogą nie być dla konkretnego inwestora odpowiednie, dlatego w razie wątpliwości dotyczących takich inwestycji, bądź usług inwestycyjnych zaleca się konsultację z niezależnym doradcą inwestycyjnym

Odbiorca niniejszego raportu musi dokonać własnej oceny, czy inwestycja w jakikolwiek instrument, do którego niniejsza publikacja się odnosi jest dla niego odpowiednia w oparciu o korzyści i ryzyka w nim zawarte biorąc pod uwagę jego własną strategię oraz sytuację prawną i finansową.

Żadna z informacji przedstawionych w niniejszej publikacji nie stanowi porady inwestycyjnej, prawnej, księgowej czy podatkowej lub oświadczenia, że jakakolwiek strategia inwestycyjna jest adekwatna lub odpowiednia z względu na indywidualne okoliczności dotyczące odbiorcy, jak również nie stanowi w żaden inny sposób osobistej rekomendacji. TMS Brokers nie świadczy usług doradztwa podatkowego związanych z inwestowaniem w instrumenty finansowe i zaleca skontaktowanie się z niezależnym doradcą podatkowym.

Niniejsza publikacja ma jedynie informacyjny charakter i:

(i) nie stanowi ani nie tworzy części oferty sprzedaży, subskrypcji lub zaproszenia do nabycia lub subskrypcji jakichkolwiek instrumentów finansowych,

(ii) nie ma na celu oferowania nabycia lub zapisu ani nakłaniania do nabycia lub zapisu na jakiekolwiek instrumenty finansowe

(iii) nie stanowi reklamy jakichkolwiek instrumentów finansowych

Niniejsza publikacja została sporządzona z zachowaniem należytej staranności, rzetelności oraz zasad obiektywizmu w oparciu o ogólnodostępne informacje. Informacje i opinie zawarte w niniejszym dokumencie zostały zebrane lub opracowane przez TMS Brokers w oparciu o źródła uznawane za wiarygodne, jednakże TMS Brokers oraz podmioty z nim powiązane nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie niedokładności lub pominięcia. Niniejszy dokument wyraża wiedzę oraz poglądy jego autorów, według stanu na dzień sporządzenia.

Wyniki osiągnięte w przeszłości nie powinny być traktowane jako wskazanie, czy gwarancja przyszłych wyników. TMS Brokers nie ponosi odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie niniejszej publikacji ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych na podstawie niniejszej publikacji.

Data na pierwszej stronie niniejszej publikacji jest datą sporządzenia i jej opublikowania.

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. 76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Szczegółowe informacje dotyczące TMS Brokers, zasad sporządzania i rozpowszechniania rekomendacji, źródeł informacji, określenia odbiorców rekomendacji, terminologii fachowej, konfliktów interesów, jak również częstotliwości wydawania i ważności rekomendacji, wskazane zostały na stronach internetowych www.tms.pl w części https://www.tms.pl/zastrzezenia-prawne

Sporządził:
Maciej Madej
Maciej Madej

Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy.
Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.
Kontrakty na różnicę są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.
76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty
w wyniku handlu kontraktami na różnicę u niniejszego dostawcy. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty na różnicę, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.